2031 bardzo młodych samobójców…

2
863
Ten tytuł krzyczy, to wołanie o ratunek. Patrząc na dane statystyczne za rok 2020 i porównując je z rokiem 2022 pojawia się ogrom nieszczęść, które skutkowały w ponad  dwóch tysiącach przypadków próbami samobójczymi wśród dzieci i młodzieży.

Kiedy udało się uratować część z nich to jednak  150 młodziutkich istnień już nie jest z nami. Odeszli ze swoim bólem, problemami, z przeszywającą młode serca beznadzieją sytuacji, w których zabrakło pomocy dorosłych. Jeszcze dwa lata wstecz było tych przypadków o połowę mniej. Co się dzieje z polskim społeczeństwem?
Wielokrotnie już kreatorzy polityki społecznej mówili o potrzebie  wsparcia i uleczenia chorej  rzeczywistości w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Młode pokolenie, faszerowane informacjami mediów społecznościowych, grami w internecie, zapatrzone w smartfony, przestało czuć i przeżywać to co jest piękne, empatyczne i zdrowe dla psychiki. Na szczęście w nieszczęściu są jeszcze ludzie z charakterem i życiową filozofią doktora Judyma i nie uznający teorii prac Syzyfowych…
Tymi ludźmi są – personel medyczny i pracownicy CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Złotoryi.  Muszę koniecznie wspomnieć jeszcze imiennie o kilku osobach, które przyczyniły się do powstania tej placówki. Pan  Maciej LESZKOWICZ, prezes CENTRUM ZDROWIA obejmując stanowisko pracy, zastał szpital tonący w długach, maraźmie i na drodze do upadłości. Ile potrzeba siły, mocnej psychiki i twardego charakteru, aby dokonać metamorfozy obiektu i otworzyć go dla potrzeb społeczeństwa… O tych kłopotach wiedział i wspierał Leszkowicza Starosta Złotoryjski Wiesław Świerczyński. Działa już i pracuje CZP w Złotoryi. Ktoś bardzo ładnie i konkretnie  opisał strukturę i działalność Centrum Zdrowia Psychicznego.
Redakcja Gazety Piastowskiej poniżej teraz tę informację bezpośrednio otrzymaną z CZP.
„💥 Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz Centralna Rejestracja – to nowe inicjatywy naszego szpitala, które są odpowiedzią na rosnące potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu złotoryjskiego i okolic.
🔹 Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży o II stopniu referencyjności w naszym szpitalu to wyjątkowe miejsce, w którym m.in. psychologowie, psychoterapeuci czy pedagodzy mogą rozpocząć pracę z dziećmi z regionu złotoryjskiego już na samym początku pojawienia się trudności w sferze emocjonalnej. Złotoryjskie CZP świadczy diagnostykę psychiatryczną i psychologiczną, prowadzi psychoterapię, farmakologię i rehabilitację dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 21 lat. Od 4 grudnia CZP rozpocznie program wdrożeniowy, a od stycznia 2024 roku pełną działalność.
🔹 Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej realizuje świadczenia z zakresu leczenia urazów oraz schorzeń ortopedycznych.  W ramach działalności pododdziału prowadzone jest leczenie zachowawcze i operacyjne u pacjentów przyjmowanych w trybie planowym. Dzięki wyposażeniu bloku operacyjnego w specjalistyczne narzędzia oraz nowoczesne urządzenia, jak np. artroskop czy ramię C wykonywane są zabiegi i operacje narządów ruchu. Oficjalne uruchomienie pododdział nastąpi 15 grudnia, jednak świadczenia są już realizowane.
🔹 Uruchomiono także Centralną Rejestrację, dzięki której w jednym miejscu możliwe jest umówienie się na wizytę do wszystkich poradni funkcjonujących w naszym szpitalu. Wdrożono system teleinformatyczny, dzięki któremu m.in. pacjenci otrzymują powiadomienia SMS o nadchodzącej wizycie i proszeni są o potwierdzenie lub odwołanie umówionej konsultacji.
Już niedługo opowiemy więcej o naszych nowych inicjatywach, a w przyszłym tygodniu opublikujemy relację video z dzisiejszego wydarzenia. 🎬 Wszystkie nasze działania prowadzone są w zgodzie z misją szpitala  – w trosce o zdrowie, bezpieczeństwo i komfort Was – naszych pacjentów.”
Zacytowałem tę informację, ponieważ zawiera wiele szczegółów, bardzo istotnych dla wszystkich zainteresowanych.
Redakcja Gazety Piastowskiej przesyła Personelowi i Prezesowi  CZP, Panu Maciejowi Leszkowiczowi serdeczne GRATULACJE, pozdrowienia i ZYCZENIA doskonałego zdrowia z towarzyszącym, radosnym uśmiechem na każdy dzień.
Na zdjęciu:  W środku Prezes CZP Maciej Leszkowicz, z prawej Starosta Wiesław Świerczyński, po lewej stronie Łukasz Sendecki, dyrektor dolnośląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ
opr. Bolesław Bednarz-Woyda
fot. Bolesław Bednarz-Woyda

2 Komentarze

  1. Szacunek za tą pracę. Mam wrażenie, że w Polsce ten zakres medycyny ciągle kuleje. Tym bardziej trzeba doceniać tego typu miejsca pomocy, wszystkich tam pracujących i wszystkich pomagających w inny sposób takim placówkom. Brawo, oby tak dalej.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię