Za 5 PLN Z EUROPY DO AZJI

6
2864

Tym razem Polskie Linie Lotnicze LOT ułatwiły mi bezpośrednie, miękkie lądowanie na nowiutkim, otwartym 07.04.2019 lotnisku ISTANBUL YENI HAVALIMANI, które należy obecnie do największych na świecie i jest przygotowane do obsługi 200 milionów pasażerów rocznie.

Przebijam się przez te tłumy białych, żółtych, czarnych i czuję na plecach oddechy Wieży Babel… Nieprzygotowany na biegi maratońskie z plecakiem przemierzam kilometry lotniskowymi, ruchomymi chodnikami. Widoki porażające ogromem tego obiektu. Futurystyka i architektura XXII wieku. Jeszcze tylko wiza za 25 USD, autokar do centrum (57 km) i wysiadam pośrodku między dwoma meczetami.

Spacerkiem po Istanbule

Zaniedbana kamienica w centrum

Tłumy jakby nie było innych miejsc na ziemskim padole…

Rozpoczyna się…

…nawoływanie do modlitwy. Jakich oni tam mają utalentowanych mułłów. Jeden z nich wykazał się skalą głosu tenora i kontratenora. Pavarotti byłby zaskoczony, a trzech innych, sławnych zjadłaby zazdrość. Po mojej lewej stronie BŁĘKITNY MECZET Sultan Ahmed, vis a vis HAGHIA SOPHIA Muzeum bizantyjskie.

Ponieważ niespecjalnie uwielbiam tłumy – odpuściłem zwiedzanie wnętrz. Już sobie wyobrażam co się dzieje tutaj w porze sezonu, aczkolwiek takie miejsca zawsze mają SEZON. Jeszcze tego samego dnia zwiedzam ogrody dworskie otaczające tajemnicze i zasobne MUZEUM TOPKAPI (SARAY). Wcześniej była to siedziba sułtanów osmańskich. Nie da się tego obiektu opisać w kilku zdaniach. SARAY to labirynt korytarzy, komnat, pokoików, bram, wież, balkonów z częściowo tylko dostępnym HAREMEM i SKARBCEM. Stambuł, Istanbuł a wcześniej KONSTANTYNOPOL, obecnie metropolia z 15 milionową populacją. Początki to rok 660 przed Chrystusem i pierwsza nazwa miasta Bizanzyon.

Przez wiele…

…wieków było pod rzymskim, bizantyjskim i osmańskim zarządem siedzibą sułtanów. Pozostałości zabytków architektonicznych grecko-rzymskiego pochodzenia i te nowe, tureckie, współczesne obiekty. Jakże zaskakujące swym modernizmem i nowym tchnieniem inżynierii budownictwa. W hoteliku na poddaszu jem śniadanie a widok na Bosfor i Złoty Róg w zasięgu oka. Tylko mewy złodziejki podfruwają i kradną co popadnie z talerzy śniadaniowych. Ja ewakuuję się do wewnątrz, ale urzęduje tam para wróbli i zabłąkany gołąb. Towarzystwo ptasie jest tak nachalne jak Turcy pod Wiedniem. W końcu nakarmione przez nas, gości hotelowych, odfrunęły, obsrywając w podzięce stoliki na tarasie…

Jak Sobieski…

…idę na podbój metropolii, krętymi, stromymi uliczkami. Schodzę na wybrzeże Bosforu i dalej do przystani promowej aby popłynąć z EUROPY DO AZJI za jedyne 5 PLN (przelicznik 1 Zloty = 1,5 LIRY TURECKIEJ). Na promie wybieram miejsce na samej górze, widokowe i odsłonięte. Nie trzeba było długo czekać. Nadleciały karmione przez gawiedź. Ja nie karmiłem i… pożałowałem. Kurtka do prania, ale do azjatyckiej części Stambułu dotarłem. Podróż trwała równe 35 minut. Oto przede mną…

KADIKOY

Przystań i dzielnica wielkości Warszawy. Odwiedzam stare miejsca. Kiedyś tutaj byłem. Polecam YSTASYON CAFE. Gospodarzem i właścicielem jest sympatyczny i gościnny GOKSEL. Najlepszą kawę dostaniecie w tym nastrojowym lokalu.

GOKSEL i jego Ystasyon Cafe

Zaglądam po drodze do baru z muzyką na żywo. Grają „Highway to Hell” (AC/DC). Mnie, starego rockmena ponosi i wciskam się w okolice baru. Zamawiam piwo i… drugiego już nie zamawiam – 30 PLN, butelka 0,33. Dziesiątki uliczek, setki barów i tysiące, dziesiątki tysięcy gości. W sobotni wieczór na KADIKOY miejscami trudno przejść. Muzyka, śpiew, alkohol. Ktoś tam „jara”, inni palą papierosy. To już nie jest kraj islamski. Turecka młodzież poddała się laicyzacji.

Kebaby z Prochowic

Kiedy w europejskiej części zajrzałem na największy w Europie BAZAAR, to przeszła chęć zakupów czegokolwiek.

GRAND BAZAAR

W drodze na bazar. W tle Bartłomiej, mój współpracownik

Nie, nie ceny, a ogromna ilość ofert stanowiły hamulec w podejmowaniu decyzji. Wszystko można tam kupić od przypraw, odzieży po wyroby ze złota i kamieni szlachetnych. Ten kogel-mogel dodaje barw zjawisku jakim jest BAZAAR. Jeżeli już Turcja to kebaby. Kupowałem mój ulubiony o długości 50cm (lepiej zabrzmi półmetrowy) i do tego csorbe, zupę turecką.

Obecnie nie mogę ani patrzeć ani wąchać kebabów… One wszystkie mają jeden rodowód. I te tureckie, niemieckie i tunezyjskie – POCHODZĄ Z PROCHOWIC pod Legnicą.

Miejscem…

… wyjątkowym w Istanbule jest TAXIM SQUER. Ulica typu „deptak” zabudowana piękną architekturą z początku XX w. Najdroższe sklepy, salony mody, butiki i lokale są tutaj.

Atrakcją jest 67 metrowa wieża GALATA, a kilkaset metrów dalej Muzeum Adama Mickiewicza. Istanbuł jest miastem bezpiecznym. Uzbrojone patrole wojska i policji chronią nie tylko obiektów rządowych ale również wspólnie z tzw. Policją Turystyczną wspomagają w kwestiach bezpieczeństwa . Przy TAXIM jest także Polski Kościół Katolicki, tłumnie odwiedzany przez „niewiernych” upajających się muzyką organową i śpiewem chóralnym. Jeszcze słów kilka o innych „współmieszkańcach ” metropolii. Bezdomne, ale niekoniecznie – koty i psy, otaczane są opieką w tym weterynaryjną. Rejestrowane z wszczepionymi czipami. Nikomu nie przeszkadza ich wszechobecność, spotykałem tę „społeczność” na placach, ulicznych trotuarach. W okolicach fast foodów niekiedy występują gromadnie. Nie ma obaw. Są łagodne i przyjazne wobec wszystkich.

Dzielnica BEYOGLU

Info

Warunki pogodowe łagodne. Temperatury odpowiednie dla tego regionu, gdzie Morze Śródziemne i Morze Czarne ingerują w pogodę.

Polski akcent  nad Bosforem

Połączenia z Polski bezpośrednie z Wrocławia i Warszawy – przewoźnik PLL LOT. Ceny hoteli umiarkowane, jak w Polsce. Drogi alkohol i używki (piwo w sklepie butelka 0,33 około 10 pln, inne alkohole jeszcze drożej), papierosy średnio 16 pln paczka. Przejazdy promami, tramwajami, metrem autobusem ok. 5 pln. Mój tygodniowy pobyt, wylot z Wrocławia, 7 noclegów ze śniadaniami oraz wyżywieniem – koszt około 1500 pln.

Bolesław Bednarz

(tekst i zdjęcia)

6 Komentarze

  1. Ale jest bardzo dobrze napisane, bardzo dziękuję Pana Bolesława za możliwość wiedzieć że można gdzieś za tanio pojechać 👍😊.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię