Schodnica – ukraińska Szwajcaria

0
3228

Na międzynarodowych targach turystycznych, które odbyły się we Wrocławiu na początku marca znaleźliśmy nowy, bardzo atrakcyjny kierunek – uroczą miejscowość o nazwie Schodnica, znajdująca tuż przy granicy z Polską, w obwodzie lwowskim. Bardzo blisko Drohobycza (miasto partnerskie Legnicy) i Truskawca.

Położona wśród Karpat, otoczona ze wszystkich stron górami, Schodnica to prawdziwa perła spośród uzdrowisk nie tylko ukraińskich, ale również europejskich. Co roku jej czarujące krajobrazy, czyste jak łza powietrze oraz unikatowe wody lecznicze przyciągają tysiące turystów zarówno z całej Ukrainy, jak i zagranicy.

Pierwsza wzmianka…

… o Schodnicy datowana na XIV wiek. W 1858 roku odkryto tutaj ogromne złoża ropy naftowej. Nic dziwnego, że zainteresowali się tym regionem przedsiębiorcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Belgii oraz Francji. Od 1872 r. wydobyto na tym obszarze 3 812 tysięcy ton ropy naftowej oraz 407 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego.

Tak wygląda jedno ze źródeł mineralnych

Momentem przełomowym w historii Schodnicy było odkrycie przez Omelana Stockiego w latach 1971- 1976 źródeł wody mineralnej Naftusia. Dokładnie takiej jak w Truskawcu. W 1976 Schodnica stała się kurortem ogólnozwiązkowym, a w 2005 ten tytuł zmienił nazwę na ogólnoukraiński kurort balneologiczny im. Omelana Stockiego.

Zdrowsze nerki, wątroba…

Obecnie w Schodnicy jest 38 źródeł wód mineralnych oraz 17 odwiertów. Dla kuracjuszy jest dostępnych dziesięć źródeł i trzy odwierty. Woda jest bardzo pomocna przy leczeniu schorzeń wątroby i nerek, podwyższonej i zmniejszonej kwasowości żołądka, niedokrwistości, cukrzycy i innych chorób. W następnych artykułach w Gazecie Piastowskiej omówimy bardziej szczegółowo właściwości lecznicze Naftusi.

W Schodnicy z pewnością każdy znajdzie coś na swoją kieszeń – do dyspozycji turystów jest wiele hoteli z centrami medycznymi i rehabilitacji oraz SPA, a także urozmaicona oferta ośrodków prywatnych, gdzie ceny zaczynają się już od 175 złotych za pokój dwuosobowy z wyżywieniem trzy razy dziennie.

Blisko!

Bardzo atrakcyjną jest również lokalizacja kurortu – miejscowość znajduje się osiemdziesiąt kilometrów od granicy z Polską. Odległość od Lwowa wynosi sto dwadzieścia kilometrów. Odpoczywając tutaj, można udać się na wycieczki górskie, a także zwiedzić między innymi Lwów, Drohobycz, Truskawiec, słynne zamki ziemi lwowskiej, dużo innych atrakcji turystycznych zachodniej Ukrainy – opowiada Pan Witalij, właściciel firmy turystycznej Suziria Karpat, która organizuje wycieczki dla turystów odpoczywających w Schodnicy, a także wyjazdy z Polski do Schodnicy i wkrótce rozpocznie swoją działalność w naszym kraju pod nazwą ROVI.

Informacje o atrakcjach turystycznych i rozrywkowych nasi Czytelnicy znajdą w następnych wydaniach. Przygoda dopiero się zaczyna!

 

JAK DOJECHAĆ

  1. Autem po autostradzie A4 do przejścia granicznego w Medyce lub Krościenku.

  2. PKP Intercity do Przemyśla, a następnie pociągiem Przemyśl – Lwów. Z dworca głównego we Lwowie odjeżdża bezpośredni autobus do Schodnicy.

  3. Samolotami linii lotniczych Ryanair, Wizzair lub LOT do Lwowa. Z dworca głównego we Lwowie odjeżdża bezpośredni autobus do Schodnicy.

KONTAKT

www.rovitrip.com

rovitrip@gmail.com

+48 737 534 846

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię