Miasto dla pełnoletnich

0
2235

Napędzana fotograficzna pasją od lat wędruje po rozmaitych zakątkach globu zbierając wrażenia i fotomomenty. Tym razem Janka Hebisz-Czuba portretuje w FOTOSZLAJANKACH amerykańskie grzeszne miasto.

Las Vegas leży na pustyni Mojave w stanie Nevada. Gdy samolot podchodzi do lądowania, nagle w środku pustyni, pojawia się duży zbiornik wodny. To największe sztuczne jezioro w USA Mead, powstałe po zbudowaniu zapory Hoovera na rzece Colorado. Jest oddalone od Las Vegas o 48 km i obecnie wpisane na Narodową Listę Miejsc Historycznych w USA. Za chwilę, w środku pustyni otoczonej górami, wyłania się rozległa metropolia.

Dziewczyny chętnie się sfotografują z Panami za odpowiednią opłatą

Zwane Światową Stolicą Rozrywki

…Miastem Grzechu lub Stolicą Drugiej Szansy rozciąga się na powierzchni 340 km kw. Las Vegas to najgęściej zaludnione miasto w hrabstwie Cork stanu Nevada. Liczy zaledwie 114 lat. Założone w 1905 roku, jako miasto kolejowe, prawa miejskie uzyskało w roku 1911. Tutaj zatrzymywali się podróżujący na zachód handlarze, osadnicy oraz szukający nowych przygód awanturnicy. Osada była także miejscem przeładunku towarów dla okolicznych kopalń, które wysyłały swój urobek do innych stanów.

Zapora Hoovera

Kiedy powstała zapora Hoovera zwiększyła się liczba mieszkańców oraz turystów. Nazwę miasto zawdzięcza hiszpańskiemu handlarzowi Antonio Armijo, który podróżował szlakiem Old Spanish Trail i natrafił w tym miejscu na artezyjskie studnie oraz tereny zielonych łąk, przez skojarzenie z językiem hiszpańskim nazwał miasto Las Vegas.

Kopia wieży Eiffla

Największy rozkwit miasta

…przypadł na lata 40 ubiegłego wieku, po tym, jak w 1931 roku został zalegalizowany hazard. Wzdłuż głównej ulicy LV Strip (dzisiaj 7 pasmowej w każdym kierunku) powstały duże hotele-kasyna oraz kopie znanych budowli ze świata. W okresie lat 1940-1960 można było to miejsce nazwać kurą znoszącą złote jajka dla organizacji przestępczych. W początkowym okresie rozwoju hazardu największe kasyna były kontrolowane przez organizacje mafijne Beniamina Bugsy’ego Siegala oraz Mayera Lansk’iego. Lata 60 przyniosły wielką transformację miasta w kosmopolityczny twór za sprawą miliardera Howarda Hughesa. Za twórcę współczesnego obrazu Las Vegas uważa się znanego inwestora Stevena Wynna, który w roku 1989 otworzył kapiący złotem The Mirage Hotel, przybytek zbudowany za 630 mln USD.

 

Miasto położone jest na środku pustyni, w dolinie otoczonej przez góry

Miasto bawi się…

…cały rok, słońce świeci tutaj średnio przez 310 dni w roku. Temperatury w miesiącach letnich dochodzą do 40 st. C, nocą nie spadają poniżej 20 st. C. Zima na tych terenach jest rzadkością. Ze statystyk wynika, że poniżej 50% ludności metropolii to małżeństwa, pozostali to gospodarstwa jednoosobowe lub pary żyjące w wolnych związkach. Ludzi starszych, po 65 roku życia, jest tutaj tylko około 7% całej populacji miejskiej. W tym mieście, najszybciej w całych Stanach można uzyskać ślub i rozwód. Licznie tutaj przybywające pary z całego świata także z tego korzystają i zawierają lub kończą związki małżeńskie.

Z badań nad dużymi aglomeracjami Stanów Zjednoczonych wynika, że liczba popełnianych samobójstw jest w LV najwyższa.

Na każdym kroku przywitają turystę palmy oraz pomniejszone wersje znanych budowli ze świata

Nocą tłumy turystów udają się do kasyn i barów

Turysta przybywający do stolicy gier i hazardu…

…spędza tutaj od dwóch do trzech dni. Hotele – kasyna dla „szarego człowieka” położone są przy Fremont Street Experience. Te najdroższe i luksusowe mieszczą się przy Las Vegas Strip, znajduje się tutaj 19 z 25 największych pod względem liczby pokoi hoteli świata. Większość mieszkańców USA chce choć raz w życiu odwiedzić Las Vegas turystycznie. Zwolennik Street Photography (ang. fotografia uliczna) będzie miał w LV prawdziwą ucztę. Swoboda i różnorodność strojów, przebrań oraz zachowań co krok daje okazję do ciekawych ujęć. Trafiają się też dziwacy. W USA leczenie psychiatryczne jest bardzo drogie, dlatego „lekkie przypadki”, nie zagrażające innym, chodzą swobodnie po ulicach i głoszą swoje nowatorskie idee lub próbują sprzedać artystyczne dzieła.

Pracownica kasyna – krupier

Elvis tutaj  żyje

Jednak miasto, jak magnes…

…przyciąga przede wszystkim amatorów szybkiego wzbogacenia się. Za parę dolarów można w kilka chwil zostać milionerem. Takie historie tworzą legendę miasta. Te wygrane miliony można też w kilka chwil stracić. Gdy po dużej przegranej zatańczy się między stołami i automatami walca, to „easy come, easy go” – łatwo przyszło, łatwo poszło.

Tych bardzo bogatych do luksusowego kasyna dowożą limuzyny

Jeżeli jednak walc z ukochaną osobą nie da wystarczającej dawki szczęścia i adrenaliny, to kontynuowanie gry grozi utratą kolejnych, kolejnych i kolejnych kwot. W końcu kasyna nie przynoszą strat. Rządzi namiętność i pożądanie. Wybór obiektu jest swobodny. W mieście grzechu można grzeszyć na różne sposoby. Pojedź i sprawdź…

Tekst i zdjęcia Janina Hebisz-Czuba

Udostępnij
Poprzedni artykułMetalowo – 11 listopada
Następny artykułPodróże kształcą

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię