Hollywood w dolinie skał

0
2137

Napędzana fotograficzną pasją od lat wędruje po rozmaitych zakątkach globu zbierając wrażenia i fotomomenty. W siódmej części FOTOSZLAJANEK Janka Hebisz-Czuba prezentuje nam dolinę, która zyskała status słynnej amerykańskiej aktorki drugoplanowej.

Monument Valley, zwana doliną skał,znajduje się na granicy stanów Arizona i Utah na wyżynie Kolorado.

Wyruszający na trasę miłośnicy motocykli mogą napić się tylko wody, alkohol w stanie Utah na terenie rezerwatu Indian Navajo jest zakazany

Każdy stan w USA posiada swoje tablice rejestracyjne – muszą one być umieszczone z tyłu pojazdu

Stragany z wyrobami Navajo przed wjazdem do Parku Narodowego

Monument Valley…

… jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawanych filmowych miejsc świata. Niespotykane skalne pomniki tworzą niezwykłą przyrodniczą scenografię. Dzisiaj mieści się tu rezerwat Indian Navajo – Navajo Tribal Park – obejmujący 372 km2, uznany za miejsce święte. Tutaj odbywają się istotne dla kultury Indian ceremonie: Taniec Kobiety, Taniec Deszczu, Taniec Piór, Taniec Świętego Ognia.

Kowbojka na tle skał zwanych Three Sisters

Tutejszy pies chętnie pozował chociaż upał przekraczał 30 stopni Celsjusza

Dolina Pomników – najczęściej fotografowane miejsce w parku

Filmowa historia…

…w Monument Valley zaczęła się od Harriego Gouldinga i jego żony Leone mającej przydomek „Mike”. W roku 1920 zakupili oni tam dużą działkę i zaczęli prowadzić interesy handlując z miejscową ludnością, czyli Indianami Navajo. Początkowo handel odbywał się w namiotach, a następnie zbudowali duży budynek gospodarczy, który służył do wymiany towarowej. Obecnie budynek ten jest zaadoptowany na muzeum – Goulding’s Trading Post Museum.

Turyści na wyznaczonej 17 milowej trasie

Turyści z Dalekiego Wschodu robią selfie na tle Rain God Mesa

W latach wielkiego kryzysu interes zaczął podupadać, wówczas to Harry wpadł na znakomity pomysł zainteresowania filmowców tymi terenami. Harry wyruszył z Mike w podróż do Hollywood w Kalifornii. Tam dzięki szczęściu i swojemu uporowi…

zdołał namówić Johna Forda…

do realizacji filmów w tej dolinie. Po krótkim czasie reżyser wraz ze swoją ekipą zawitał na farmę. Jednak pierwszym zrealizowanym tutaj filmem był, w 1925 roku, „Ginący Amerykanin” George’a Seitza, natomiast pierwszym westernem „Dyliżans” z Johnem Waynem nakręcony w 1939 roku. Od tej pory Monument Valley, za sprawą kręconych tam westernów, zrobiła gwiazdorsko –przyrodniczą karierę. Do roku 2014 nakręcono w tym rejonie około 100 filmów. Dzisiaj teren ten jest odwiedzany nie tylko przez filmowców, ale również fotografów i rzesze turystów z całego świata.

Fotograf Andrzej, tym razem jako model, na tle Three Sister i Michell Mesa

Korzenie uschniętych drzew tworzą fotogeniczny pierwszy plan

 Dolina filmowa, tędy pędzili konno kowboje lub w rudym kurzu dyliżans

Oficjalnie dla turystów…

…po opłaceniu wstępu do parku (cena 20 $), do zwiedzania udostępniona jest tylko niewielka część terenu i jedenaście punktów widokowych. Trasa obejmuje 17 mil po Valley Road. Zwiedzać można własnym pojazdem, wynajętym samochodem lub konno z indiańskim przewodnikiem. Podczas deszczowych dni drogi lokalne w rezerwacie Indian Navajo zamieniają się w błotniste breje, wtedy da się je pokonać wyłącznie samochodem terenowym z napędem na cztery koła. Poruszać się wolno tylko po wyznaczonych szlakach, bez możliwości zbaczania poza ich obszar. Pieszo zezwala się wędrować na 6 kilometrowym odcinku – Wildcat Trail. Inne miejsca, święte dla Indian, turysta ogląda po załatwieniu specjalnej przepustki z lokalnym przewodnikiem.

Kawiarnia na trasie – John Ford’s Point

Juka jest tu bardzo często spotykaną rośliną

Mapka z folderu z zaznaczoną drogą oraz punktami widokowymi

Wyniesienie płaskowyżu Kolorado…

…rozpoczęło się około 65 milionów lat temu po zderzeniu dwóch płyt – pacyficznej i północnoamerykańskiej na wybrzeżu Kalifornii. Powstała w wyniku tego zderzenia fala sejsmiczna poszła w kierunku wschodnim i zapoczątkowała dzieło, zaś siły natury do dzisiaj tworzą ten niesamowity krajobraz. Nieustanna erozja przy pomocy wody, wiatru i lodu ukształtowała w Dolinie Pomników unikatowe formacje skalne. Obecnie wysokość skał od podstawy do wierzchołka wynosi około 300 metrów, a średnia wysokość terenu to 1855 metrów n.p.m.

Będąc tutaj miałam wrażenie, że czas snuje się powoli i za chwilę, gdzieś z pylistej, rudej drogi, wyjedzie sześciokonny dyliżans. Udaj się do filmowej krainy i sprawdź sam. Czy usłyszysz za skałami tętent koni? Czy może o zmroku ujrzysz w czerwono – rudej poświacie nagiego Indianina?

Tekst i fotografie: Janina Hebisz-Czuba

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię