Napędzana fotograficzną pasją od lat wędruje po rozmaitych zakątkach globu zbierając wrażenia i fotomomenty. Witajcie w kolejnej odsłonie FOTOSZLAJANEK; przed nami jazda z Janką Hebisz- Czubą po Route 66.
Główna Ulica Ameryki – Route 66 – zaczyna się w Chicago i wije się przez 3940 km do Santa Monica na wybrzeżu Pacyfiku. Przecina trzy strefy czasowe oraz osiem stanów: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę, Kalifornię.
To jedna z pierwszych utwardzonych dróg, która połączyła wschodnią część USA z Zachodem. Otwarta w 1926 roku, stała się Główną Ulicą Ameryki. W latach 80 przestała spełniać wymogi dla drogi międzystanowej, transport został przekierowany na nową autostradę I-40 w roku 1985.
Cóż, jeśli planujesz kiedykolwiek jechać na zachód
Po prostu zrób jak ja, jedź najlepszą autostradą
Skocz na Route 66…
Jest to najczęściej opisywana legendarna droga Ameryki. Jej legendę stworzyli pisarze, piosenkarze oraz branża filmowa. Route 66 stała się bohaterką opowieści, piosenek, filmów, programów telewizyjnych – przebiła swoją sławą Route 1 z Maine do Key West. Do momentu ukończenia autostrad międzystanowych była uznawana za Drogę Narodową i bardzo często nazywana „najcudowniejszą drogą świata”.
Na zapomnianej drodze wznawiają działalność dawne sklepy, bary, zajazdy, znowu słychać muzykę z szaf grających
No, wieje od Chicago do L.A.
Przez ponad 2000 mil
Skocz na Route 66….
Powstały na niej dziwne hotele, rodzinne jadłodajnie, samochodowe kina. Dla wielu podróż Drogą 66 stanowiła ciekawą formę spędzania czasu wolnego. Różni dziwacy pokonywali tę trasę – na szczudłach, wrotkach, z taczką, z wózkiem sklepowym i tak rozprzestrzeniała się sława „66”. W roku 1928 zorganizowano tutaj pieszy maraton –Bunion Derby- z Los Angeles do Chicago, by w ostateczności przedłużyć trasę do 5548 km, kończyła się ona w Madison Square Garden w NY. Nagroda za pierwsze miejsce wynosiła 25 000 $, zwycięzcą został Any Payne – Indianin ze szczepu Czirokezów.
Wszystko rzuć, mosty spal, auto weź i na Zachód sześćdziesiątką szóstką jedź, z wiatrem pędź tam, gdzie sześćdziesiąt i sześć – cytat z flimu Auta
A więc jedź z St. Louise do Missouri
Oklahoma City wygląda taaak pięknie
Zobaczysz Amarillo i Gallup w Nowym Meksyku
Flagstaff w Arizonie, nie zapomnij o Winonie,
Kingman, Barstow, San Bernandino…
W swojej historii Route 66 pełniła różne role. Była np. drogą ucieczki dla przemytników, gangsterów, desperatów, którzy mieli na pieńku z prawem. Była także drogą reklamową dla produktów firmy Burma Shave’a, pełną neonów, stacji benzynowych, barów z domowymi obiadami, szarlotkami, gdzie kelnerka, puszczając oczko, do każdego mówiła „kochanie”.
Zabytkowy dystrybutor benzyny
Wiewiórka przetrząsnęła mi plecak, gdy rozstawiałam statyw aparatu z obiektywem skierowanym na Grand Canyon
Droga Matka – to określenie zyskała dzięki powieści „Grona Gniewu” Johna Steinbecka. Dla emigrantów, którzy uciekali przed burzami pyłowymi, była to Droga Drugiej Szansy. Zwano ją też Główną Ulicą Ameryki, bo jej trasa przebiegała przez centra wielu miast. Osage Indian Trail, Grand Canyon Route lub Pontiac Trail to inne określenia jakie pojawiły się w czasie jej świetności. Amerykanom trasa ta kojarzyła się również z całodobową stacją radiową w Teksasie, autobusami Greyhounda i Continental Trailways oraz rodzinnymi piknikami.
W Zardzewiałej Śrubie przywita cię miły sprzedawca, jak z tamtej epoki
Naklejką można dopisać się do listy tych, którzy już tu byli i zostawić znak, dla tych, którzy przyjadą w przyszłości
Czy zechcesz przyjąć tę uprzejmą radę
I wyruszyć w podróż do Kalifornii?
Skocz na Route 66
Route 66 do historii przeszła za sprawą piosenki-hymnu napisanego i skomponowanego przez Bobby’ego Troupa w 1946 r. Pierwszy zaśpiewał ją Nat „King” Cole, ale popularność przyniosło jej wykonanie Binga Crosby’ego.
Route 66 zwana jest też Główną Ulicą Ameryki bo przebiega przez centra miast, które na tej trasie leżą
W latach 50 zapanował kult „66”. Każda amerykańska rodzina posiadająca wielkie auto planowała podróż, by zobaczyć Wielki Kanion albo pustynię. Można było nią dostać się nad Pacyfik lub dla zaspokojenia pragnień najmłodszych do królestwa Myszki Miki w Disneylandzie.
W 1985 roku droga została oficjalnie skreślona z listy amerykańskich autostrad.
Dzisiaj jest turystyczną atrakcją. Dzięki temu odradzają się stare motele, kawiarnie i bary.
Zaproszenie do przydrożnego baru
Sączy się muzyka z szaf grających Wurlitzera. Można tutaj przybyć wielkim otwartym kabrioletem, na legendarnych harleyach, rowerem lub jak chcesz… nikogo nie zadziwisz… oto Route 66… Historyczna Droga Ameryki przywita Cię wiatrem we włosach lub piaskową burzą…
Tekst i fotografie Janina Hebisz-Czuba
Post Scriptum
Kulturowe znaczenie drogi:
– powieść „Grona Gniewu” – Johna Steinbecka,
– pieśń ,,Get Your Kicks on Route Sixty Six” – Boby’ego Troupa,
– animowany film ,,Auta” z 2006 r. Johna Lassetera,
– film ,,Urodzeni Mordercy”- Oiviera Stone’a z 1994r,
– książka „Find me” – Carol O’Conell z cyklu powieści o detektywie Kathy Mallory,
– logo drogi jest na pionku w popularnej grze „Monopoly”,
– serial telewizyjny z lat 1960-1964 „Route 66”,
Wielki Kanion – widok zapiera dech: