Zobacz bałtyckie szkło

0
803

W Legnicy spotkamy się wokół bałtyckiego szkła artystycznego. Wystawa „Melting borders” („Znikające granice”) jest częścią Europejskiego Festiwalu Szkła, organizowanego od 2012 roku przez Fundację Fly with Art i Galerię BB z Wrocławia. Zaprasza  legnicka Galeria Sztuki.

To okazja do przyjrzenia się trendom, jakie panują w tej dziedzinie sztuki i poznania artystów, którzy te trendy kreują. Z każdym Festiwal wywołuje coraz większe zainteresowanie, zarówno w Polsce, jak i za granicą, stając się jedną z najważniejszych w Europie cyklicznych imprez związanych ze sztuką szkła. W Legnicy zobaczymy prace 16 wybitnych twórców z Litwy, Łotwy i Estonii, którzy tworzą rzeźby, obrazy, instalacje i obiekty z użyciem szkła. Wernisaż odbędzie się 18.10. (wtorek) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Tytuł wystawy pochodzi od słowa „melting” (dosł. topnienie), określającego jedną z dominujących technologii stosowanych przez artystów szkła – fusing. Pod wpływem wysokiej temperatury kawałki szkła topią się, łącząc w całość i tworząc nową formę, która nie jest już podobna do tej, która istniała wcześniej. Ekspozycja jest zatem próbą refleksji nad ideą wspólnoty i współpracy. Czy musimy formalnie należeć do społeczności, aby współpracować i podejmować działania? Ile jeszcze granic potrzebujemy?

„W krajach bałtyckich bardziej niż kiedykolwiek odczuwamy potrzebę trzymania się razem i współpracy – znalezienia siły w jedności, przekraczania realnych i wyimaginowanych granic. Szkło to materiał wielu metafor. Choć twarde i nieustępliwe, ma zdolność topienia się i płynięcia. Może tworzyć barierę, ale jest to przezroczysta granica, przez którą nadal przechodzą informacje wizualne i nasze emocje” – wyjaśniają kuratorki wystawy.

To nie pierwsze spotkanie z artystycznym szkłem w Legnicy. Galeria Sztuki gości wystawy Europejskiego Festiwalu Szkła od 2014 roku – ostatnio – pod hasłem „Piękny i bestia” – w 2019 roku. W tym roku mamy kolejną okazję do uczestniczenia w Europejskim Festiwalu Szkła bez konieczności podróżowania do Wrocławia, będącego organizatorem i gospodarzem imprezy. Przypomnijmy – autorami projektu „Play with Glass” – European Glass Festival są Anita Bialic – właścicielka wrocławskiej Galerii BB i wieloletnia kuratorka szklanych wystaw oraz Kazimierz Pawlak – artysta szkła, profesor wrocławskiej ASP.

Wystawa „Melting borders” będzie dostępna do 27 listopada. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię