Wystawy będą na Was czekać!

0
1006

Galeria sztuki w Legnicy prezentuje nowa wystawę E-mocje!, przygotowaną w ramach szerszego projektu „Wirtualny spacer przez historię młodego malarstwa”. Niestety niedługo przyjedzie się cieszyć nią odbiorcom, bo  placówka – jak wszystkie w kraju – zamknęła sale wystawiennicze dla zwiedzających do 29 listopada br.

Jak wyjaśniają organizatorzy, stacjonarna wystawa E-mocje to tylko część zaplanowanych działań związanych z jubileuszem 30-lecia Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, który w tym roku z powodu pandemii także się nie odbył.

  • Pandemia zaskoczyła nas jeden raz, w marcu, u progu Legnickiego Festiwalu SREBRO, drugi raz dać się zaskoczyć nie mogliśmy. Byliśmy przygotowani na wariant pesymistyczny, zarówno od kątem przekwalifikowania zdobytych grantów, jak i logistycznie czy programowo” – tłumaczy szefowa galerii Justyna Teodorczyk. „Nie znaczy to, że zamknięcie wystaw nie boli, bo powoli udawało nam się odbudować zamrożone relacje w tzw. widownią i nasze wystawy były przyjazną, bezpieczną i komfortową ostoją, wyciszoną i komfortową alternatywą dla zestresowanego świata, kiedy ponownie przyszedł trudny czas zamknięcia, ale nasze działania do końca roku koncentrują się głównie w przestrzeni wirtualnej, a jedynie towarzyszy im stacjonarna ekspozycja – dodaje.

Teodorczyk podkreśla, że sztuka on-line jest tylko zamiennikiem, który nie może równać się kontaktowi na żywo, jednak w sytuacji bez wyjścia stara się tak programować działanie instytucji, by nikt na braku tego kontaktu nie ucierpiał.

  • Wystawie obrazów nagrodzonych w poprzednich edycjach Promocji, towarzyszyć będzie szereg wydarzeń czy raczej e-wydarzeń, nad którymi cały czas pracujemy. Będzie to pierwsza nasza wystawa 3D w wirtualnej galerii, katalog, który każdy będzie mógł pobrać z naszej strony, film z oprowadzania, debata o młodej sztuce z udziałem krytyków i artystów, która też przeniesiona zostanie z galerii się na ekrany laptopów czy specjalnie nagrane podcasty tj. nagrania rozmów, pomagające zgłębić zjawisko sztuki współczesnej, także prezentowanej co roku na PROMOCJACH. To wszystko pojawi się na przygotowywanej specjalnie na 30-lecie stronie Przeglądu.” – wylicza.

Dodajmy, że mulitmedialna ekspozycja pt. Videosyntezy z Galerii Ring także dostępna jest w sieci. Materiał prezentowany na 14 urządzeniach w galerii można obejrzeć także z fotela, w każdą niedzielę o godz. 21.00 (na stronie i fb Intermediale.com oraz galerii). Streamingi prac wideo kolejnych artystów trwały przez cały czas wystawy i będą emitowane przez cały listopad (8, 15, 22 i 29.11 o 21.00). Nadal można oglądać wystawę biżuterii artystycznej ze zbiorów galerii pt. Action Collection, która realnie już się skończyła, ale nadal jest dostępna na Instragramie Galerii Sztuki (https://www.instagram.com/action_collection_legnica/?hl=pl).

A zatem galeria sztuki zaprasza swoją wierną publiczność, ale także tych, którzy postanowienie o odwiedzeniu wystawy odkładali na wieczne „kiedyś”, do wspólnego śledzenia wydarzeń na stronie galeria.legnica.eu i profilu FB. „Do znudzenia powtarzam, że wystawa to nie tylko powieszenie obrazów na ścianach, a rola galerii sztuki bynajmniej nie kończy się na tym, a zatem wraz z ograniczeniem pojawia się też szansa na głębszy odbiór treści artystycznych i wystawy jako wydarzenia także intelektualnego, a nie tylko estetycznego – puentuje dyrektorka. I zapewnia, że zamknięte wystawy zostaną przedłużone, będą czekać na widzów tak długo, jak będzie trzeba.

Mat. Gsz.

Udostępnij
Poprzedni artykułŻołnierze wspierają
Następny artykułCo za koncept, u kaduka!

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię