Ska na dobry początek wiosny…

1
1903

Kto z Was pamięta jak wam minął 2020 rok? Bez bicia, ja nie pamiętam szczegółów, poza tym, że dopadła nas pandemia i towarzyszy nam każdego dnia… Ale jest jeden rodzynek lub wisienka na torcie urodzinowym nowego roku 2021, który odprawiając poprzednika przyniosł nam rewelacje w tejże wisience.

Ciężko pracowali, nieprzespane noce, zarwane chwile życia z rodziną, bo się dogadali, musimy stworzyć album i zaskoczyć siebie samych, że możemy i mamy powera aby tego dokonać. Wrocławsko-legnicki zespół THE VETS pozytywnie zaskoczył mnie swoim albumem. Mają naprawdę mocny atut, bowiem płyta SKARANIE to muzyczny spektakl w bardzo szerokim pojęciu. Nie tylko dla koneserów i znawców dobrego rocka, również dla wiecznie niezadowolonych, poszukujących i grymaśników. Ten właśnie album chcę wam teraz przedstawić. To tyle albo tylko tyle co do wstępu. Zacznę od okładki, jest w swoim rodzaju tak oryginalna, że zmusiła mnie do rozpoznania „terenu” w jakim się obraca.

Odbiega bardzo od sztampowych, elementy inspirują do zawartości tytułowej tegoż albumu. Jest i TRZESIENIE, są – a jakże – SZCZURY z wyścigu i gasnący w słońcu świat …oraz jakies tam rekwizyty przeszłości. Całość sugestywnie wymowna w szaro-bialej tonacji, ale o agresywnym rezonansie. Naprawdę świetna okładka. Jej druga strona tradycyjnie podaje to czego przecietniak jak ja oczekuje. Ale jest tez informacja od wydawcy, powołująca się na źródła inspirujące co niektóre utwory. To bardzo ważne w kwestiach praw autorskich itd. Świadczy to również o poważnym i rzetelnym respektowaniu tychże przez zespół.
Jeszcze tylko kilka słów o stronie dźwiękowej. Materiał został zawarty w dziewięciu utworach. Zauważyłem, że stronę dźwiękową poprowadził fachowiec klasy inżyniera akustyki i dźwięku.
WYŚCIG SZCZURÓW z rozpędu narzuca rytm, chwilowo kozackie wejścia, ale całość w doskonale zachowanej rytmice i czytelnej treści utworów. TEKSTY NIEBANALNE. Wokalista, mogę tylko powiedzieć – mój boże – dlaczego nikt do tej pory nie docenił jego kunsztu.

Ale to nie wszystko. Konkretnie i profesjonalnie wspomagają wokalem inni z THE VETS.

On jest bardzo dobrze przygotowany. Przesympatyczne wejścia gitary basowej w niektórych utworach, harmonijne i spójne zgrania gitary solowej z perkusją w utworze ODARCI.

THE VETS traktuje słuchacza bawiąc się jednocześnie nastrojami od wejść w stylu Amy MCDONALD (SKARANIE), również od klasycznych akordów rockowych na początku utworu (GAŚNIE SŁOŃCE) czy całkowicie, odlotowo jak w objęciach Marychy popychać nas w LOS CIEGOS, aby zakończyć osobliwe reggae klasycznie z happy end-em. Niezdecydowanym szczerze polecam ten album, SKARANIE to bez żadnych wątpliwości hit roku 2021 w tym gatunku muzycznym.

Bolesław Bednarz-Woyda

 

Poniżej tytułowe Ska-RANIE

1 Komentarz

  1. Dziękuję autorowi za ciekawą recenzję nowo nagranej płyty zespołu The Vets.Utwory znajdą zapewne wielu odbiorców wśród znawców muzyki z przesłaniem

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię