Poznaj tajemnice legnickiego SREBRA 

0
566

Galeria Sztuki i Dom Kultury Atrium w Legnicy zapraszają na spotkanie z biżuterią artystyczną. Środa 7 czerwca o godz. 16.30 w DK Atrium posłuchamy opowieści o Legnickim Festiwalu SREBRO – bieżącej edycji, ale i „srebrnych” początkach, sięgających lat 70. ubiegłego stulecia, a także o współczesnej biżuterii i designie. Prezentacji organizatorów SREBRA będzie towarzyszył pokaz biżuterii Jolanty Gazdy, którą będzie można nie tylko obejrzeć, ale też dotknąć, a nawet – przymierzyć. Wstęp wolny.

To także okazja do rozmowy i zadania pytań o wciąż uznawaną za niszową gałąź sztuki współczesnej – biżuterię autorską. Jakie są trendy w projektowaniu biżuterii? Czym jest „jakość” w designie? Z czego tworzy się dziś biżuterię artystyczną i dlaczego obiekt wykonany z plastiku może mieć większą wartość niż złoto lub diamenty? Kim są i jak działają artyści-projektanci?

Spotkanie towarzyszy wystawie plakatów promujących Międzynarodowe Konkursy Sztuki Złotniczej w Domu Kultury ATRIUM. A legnicka Galeria Sztuki proponuje więcej spotkań ze SREBREM – wciąż trwa większość ekspozycji tegorocznego Festiwalu.

W głównym gmachu Galerii przy pl. Katedralnym 1 możemy zobaczyć prace zakwalifikowane i nagrodzone w 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ – najważniejszym wydarzeniu Festiwalu, jak również wystawę indywidualną Kirsten Plank „Two sides”, opowiadającą o dwóch stronach ludzkich myśli, słów i doświadczeń. Nad dwoistością natury zastanawia się także Jolanta Gazda, której prezentację możemy podziwiać (i przymierzać) w galerii Ring. Kolorowe, szydełkowane z drutu naszyjniki i brosze niosą głęboki przekaz – zachęcają do refleksji nad percepcją stanów psychicznych. Czy kreatywność nosi cechy manii? Czy żyjemy w symbiozie, a może nasza relacja jest pasożytnicza? Schron, czy klatka? To niektóre z pytań, z jakimi Gazda zostawia odbiorcę. W Ringu zobaczymy też pokaz młodych artystów z Kraju Kwitnącej Wiśni – Sympozjum Biżuterii Współczesnej z Tokio, którzy przygotowali wyróżniające się precyzją wykonania i nowatorskimi, autorskimi technikami naszyjniki.

W ramach tegorocznego SREBRA do Legnicy (a konkretnie: do Galerii Satyrykon) powrócił też dynamiczny (i humorystyczny) kolektyw Extranalities, którego bieżąca edycja odbyła się pod hasłem Folia Bąbelkowa. Z kolei w Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem poznamy debiut Patryka Cabana – reprezentanta Katedry Biżuterii z ASP w Łodzi, w holu Hotelu Qubus prezentowane są prace należące do zbiorów Galerii Sztuki – Action Collection!, natomiast w Otwartej Pracowni Sztuki – wystawa fotografii towarzysząca 31. Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej „Jakość”. Wstęp wolny.

 

,

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię