Odznaka „Zasłużony dla Legnicy” dla Marii Rogali!

0
925

Maria Rogala, artystka od lat wielu lat związana z Legnicą, regionem Zagłębia Miedziowego i lokalnym środowiskiem twórczym, otrzymała zaszczytną Odznakę „Zasłużony dla Legnicy”.

We wrześniu jej dorobek artystyczny prezentowany był w Galerii Sztuki, która zorganizowała przekrojową, jubileuszową wystawę „90 dzieł na 90 lat”. Zamiast tradycyjnego wernisażu towarzyszyło jej spotkanie w kameralnym gronie, w którym wzięła udział przyjaciółka i wieloletnia kuratorka wystaw Rogali – Janina Stasiak. Relację z tego wydarzenia, jak również oprowadzanie po ekspozycji z udziałem Jubilatki, wciąż można oglądać na kanale YouTube Galerii Sztuki: https://www.youtube.com/watch?v=O_UqtTrZNJo&t=88s

Maria Rogala znana jest nie tylko ze swojej działalności malarskiej, ale i oświatowej – przez wiele lat pracowała jako pedagog, metodyk wychowania plastycznego oraz instruktor sekcji plastycznej, kształtując kolejne pokolenia lokalnych artystów.

Odznaka „Zasłużony dla Legnicy” to kolejne wyróżnienie, które powędrowało na ręce artystki (jest ona już laureatką trzech Nagród Kuratora Oświaty oraz nagrody Dyrektora Wydziału Kultury w Legnicy). Rada Miasta przyznaje je za wybitny wkład we wszechstronny rozwój Legnicy oraz zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz miasta i jego mieszkańców.

Twórczość Marii Rogali jest bardzo ceniona wśród legniczan. Obrazy artystki wciąż można kupić – Galeria Sztuki zaprasza do sklepu na stronie internetowej . To obrazy i akwarele o romantycznym, sielskim charakterze, pełne ciepła i światła. Tematyką dzieł Rogali są przeważnie pejzaże, martwa natura i kwiaty. Jej twórczość inspirowana jest koloryzmem i sztuką okresu Młodej Polski. Prace przekazane na sprzedaż pochodzą z wystawy ”90 dzieł na 90 lat”, ale są to także dzieła zupełnie nowe.

Mat. G. Szt.

Udostępnij
Poprzedni artykułFontannowo z Amorem
Następny artykułStreaming jak szklanka wody

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię