Nie żyje Mieczysław Gryza

0
3012

Nie żyje Mieczysław Gryza – artysta, performer, złotnik, projektant oryginalnej biżuterii, rzeźbiarz, metaloplastyk, laureat wielu nagród oraz autor niecodziennych happeningów i pokazów, związany z Galerią Sztuki w Legnicy, nieodzowny gość Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Urodzony w Górze Śląskiej, do Poznania przyjechał na studia. Ukończył Technologię Drewna na Akademii Rolniczej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera na podstawie pracy na temat możliwości wykorzystania czarnego dębu kopalnego w tworzeniu biżuterii. Miał też dyplom czeladnika w zawodzie złotnictwo. Po studiach został w Poznaniu i przez ponad 30 lat prowadził własną pracownię artystyczną przy ul. Półwiejskiej. Od 2005 roku był członkiem Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa, a od 2016 roku członkiem STFZ – Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Szokował i prowokował. Jego najgłośniejszym projektem był DOMOST, projekt artystycznej rewitalizacji starego XIX-wiecznego mostu znajdującego się na rzece Barycz. Na tym moście, w sobie tylko znanym miejscu, artysta oprawił brylant, „zaręczając się” z nim i tym samym składając deklarację walki o ten obiekt. Za prace multimedialną dotyczącą tego projektu Gryza otrzymał na 21. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej w Legnicy nagrodę – Srebrną Ostrogę oraz 1 kg granulatu srebra, które w czasie rozdania nagród w swoim performansie idei „siania mostu w myślach ludzi”… rozsypał.

W legnickim Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej uczestniczył wielokrotnie, a jego wystąpienia na gali rozdania nagród budziły większe lub mniejsze kontrowersje. W 2016 r. wywołał powszechne oburzenie performansem, w czasie którego wywiercił wiertarką dziurę w ścianie zabytkowego budynku Starego Ratusza, pragnąc w ten sposób zwrócić uwagę na brak dbałości o zabytki. W 2018 r. po raz ostatni był gościem kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO. Jego performans z kamieniem wywołał wówczas sporą konsternację wśród gości zgromadzonych w holu Starego Ratusza. Sam artysta wyjaśniał, iż jego wędrówka z kamieniem miała symbolizować zmagania twórcy ze zniewoleniem sztuki.

Jego wystąpienia stały się charakterystyczną częścią Legnickiego Festiwalu SREBRO. Wprost trudno nam uwierzyć, że w tak tragiczny sposób zamyka się pewien etap historii legnickiego SREBRA.

Rodzinie i bliskim Artysty składamy szczere kondolencje.

Pogrzeb Mieczysława Gryzy odbędzie się w środę 27 marca, o godzinie 12.00 na cmentarzu na Miłostowie.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię