Malarskie „Porządkowanie” Przemysława Garczyńskiego

0
875

W Galerii Sztuki rozpoczęła się nowa wystawa. To zbiór prac Przemysława Garczyńskiego – Zwycięzcy ostatniej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE – konkursu, który przyciąga do Legnicy młodych adeptów sztuki malarskiej z całej Polski. Wernisaż odbędzie się 17 września o godz. 18:00, natomiast w sobotę – 18 września o godz. 12:00 – odbędzie się autorskie oprowadzanie po wystawie, którą zwiedzać będzie można do 10 października.

Twórczość Garczyńskiego wyrasta z inspiracji mediami elektronicznymi i technologią. W graficznym i nasyconym mocnymi barwami malarstwie laureata legnickich PROMOCJI dostrzec można elementy architektury i krajobrazu, w który ingeruje człowiek. Większość prac, które zobaczymy na wystawie, nie była jeszcze prezentowana.

Artysta został laureatem 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje w 2019 roku. Pierwszą nagrodę przyznano ex aequo Julii Świtaj – absolwentce Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Z powodu pandemii realizacja nagrody w postaci wystawy indywidualnej mogła doczekać się realizacji z rocznym opóźnieniem. Na PROMOCJE 2019 zgłosiło się 54 artystów z jedenastu krajowych wyższych uczelni artystycznych. Spośród 158 nadesłanych prac do wystawy jury w składzie Karolina Staszak, Beata Ewa Białecka, Justyna Teodorczyk, Telemach Pilitsidis oraz Andrzej Saj, wybrało 70 prac 25 młodych malarzy.

Przemysław Garczyński (ur. 1988 w Lublinie) to absolwent grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (pracownia litografii) oraz malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, malarstwem ściennym i grafiką. Finalista konkursów artystycznych, m.in. 17. Artystycznej Podróży Hestii 2018 i Gdańskiego Biennale Sztuki 2018. Jego prace prezentowano były podczas licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych. Uczestnik i współtwórca inicjatyw artystycznych wyprowadzających sztukę w przestrzeń miejską (m.in. cyklu „Obraz Testowy”, na który składa się kilkanaście instalacji artystycznych prezentowanych w przestrzeni miejskiej Gdańska).

Wystawa „Porządkowanie” dostępna jest w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1/1) od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00. Zwiedzanie odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię