LEGNICKI FESTIWAL SREBRO 2017

0
2155

 

Rusza legnicki Festiwal „Srebro 2017”, pod patronatem Gazety Piastowskiej. W tym roku Galeria Sztuki przygotowała wiele interesujących propozycji.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ „TOŻSAMOŚĆ” – jest głównym i otwartym dla wszystkich artystów wydarzeniem Festiwalowym. Artystyczne odpowiedzi na tytułowy temat w języku szeroko rozumianej biżuterii, oceniać będzie jury złożone ze specjalistów: artystów, kuratorów, krytyków zajmujących się sztuką złotniczą, w tym:

1.Doris Maninger – austriacka artystka – złotniczka, obecnie mieszka i pracuje we Florencji, Włochy. Założycielka i dyrektorka Alchimia Contemporary Jewellery School.

2. Kim Buck – duński artysta-złotnik, absolwent Duńskiej Wyższej Szkoły Biżuterii, 1983-85. Wykładowca wizytujący, ostatnio: Högskolan för Design och Konsthantverk, Göteborgs Universitet, 1999-2001, Guest Professor Konstfack Stockholm, 2004.

3. Sławomir Fijałkowski – dziekan na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, prowadzi

Pracownię Designu Eksperymentalnego, uczestnik kilkudziesięciu wystaw biżuterii oraz wzornictwa w Polsce i zagranicą;

4. Sophie Hanagarth – artystka-złotniczka, wykładowczyni w Wyższej Szkole Sztuki nad Renem w Strasbourgu (Francja);

5. Arek Wolski – polski designer, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, członek Grupy Sześć. Uczestnik wielu wystaw na całym świecie oraz autor indywidualnych w Polsce i zagranicą, laureat prestiżowych nagród.

SREBRNE SZKOŁY

Zainaugurowany w 2001 r. cykl wystaw prezentuje najlepsze europejskie akademie, szkoły i wydziały artystyczne specjalizujące się we współczesnej biżuterii i designie. Do tej pory zaprezentowano ponad 20 szkół m.in. z Niemiec, Czech, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Litwy, Belgii, Słowacji, Szwecji, Estonii, Litwy i Polski. W 201 roku w ramach cyklu zaprezentowane zostaną uczelnie:

– Institut Jeanne Toussaint – Parure Bijouterie z Brukseli (Belgia);

– Wydział Metalu i Projektowania Biżuterii Bułgarskiej Narodowej Akademii Sztuk Stosowanych w Sofii (Bułgaria).

SYLWETKI TWÓRCÓW

Cykl prezentujący wybitne indywidualności awangardowego złotnictwa.

W 2017 roku w ramach Sylwetek Twórców zaprezentowani zostaną:

1. Harold O`Connor – amerykański artysta-złotnik, absolwent Uniwersytetu Nowego Meksyku, Instytutu Allende w Meksyku, Narodowej Szkoły Sztuki i Rzemiosła w Kopenhadze (Dania), Narodowej Szkoły Sztuki w Helsinkach (Finlandia), Wyższej Szkoły Sztuk I Designu w Pforzheim (Niemcy) oraz Międzynarodowej Letniej Akademii Sztuk Pięknych w Salzburgu, Austria. Nauczyciel, wykładowca i pisarz, jego prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych na całym świecie.

2. Patricia Domingues – absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Antionio Arroio w Lizbonie, Portugalia), 2002-05; Wydziału Biżuterii Artystycznej, Escola Massana, Barcelona (Hiszpania), 2007-09 oraz Wydziału Kamieni Szlachetnych i Projektowania Biżuterii Uniwersytetu Nauk Stosowanych Trier, Idar-Oberstein (Niemcy), 2010-13. Laureatka Nagrody Galerii Sztuki w 25. MKSZ MIASTO, 2016.

2. Małgorzata Kalińska – absolwentka Akademii Sztuk Pieknych w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem w Katedrze Projektowania Biżuterii), stypendystka MKiDN oraz członkini Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

3. Michalina Owczarek – doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureatka międzynarodowego konkursu SCHMUCK.

4. Sława Tchórzewska – polska projektantka, prowadzi Autorskie Studio Biżuterii Niszowej i Projektów Artystycznych, uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i autorka indywidualnych.

5. Marcin Tymiński – polski artysta-złotnik, abswolent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, współzałożyciel i członek Grupy Sześć.

6. Arek Wolski – polski designer, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, członek Grupy Sześć. Uczestnik wielu wystaw na całym świecie oraz autor indywidualnych w Polsce i zagranicą, laureat prestiżowych nagród, -w tym INHORGENTA INNOVATION Prize, Monachium, 2010 i Nagroda Specjalna Organizatorów w 18. MKSZ DEKADENCJA, 2009.

Wystawom towarzyszyć będą dwujęzyczne katalogi.

DEBIUTY

Do wystawy z cyklu Debiuty zapraszani są młodzi projektanci, którzy na postawie dotychczasowej aktywności, dobrze rokują, wykazując się samodzielnością i oryginalnością myślenia o sztuce. Debiutancka wystawa indywidualna właśnie w Legnicy, miejscu kultowym dla autorskiego złotnictwa, jest cenionym przez młodych autorów wyróżnieniem, a dla organizatorów satysfakcją z wypromowania kolejnego zdolnego artysty w Polsce. W roku 2017 w ramach LFS zorganizowana zostanie wystawa Adama Kaczmarka (ASP Łódź). Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny folder.

GDAŃSK AMBER BIENNALE

Wystawa prac wykorzystujących polski bursztyn bałtycki, wykonany przez uznanych artystów europejskich, zaproszonych przez kuratorów Wima Vandekerckhove z Galerii Villa de Bondt w Gandawie i Sławomira Fijałkowskiego z ASP w Gdańsku.

NATURE MORTE

Międzynarodowa wystawa zbiorowa przygotowana przez ASP we Wrocławiu i Museum of Contemporary Art w Londynie, prezentująca prace najwybitniejszych twórców w dziedzinie biżuterii artystycznej z całego świata nt. martwej natury.

LIGHT MATTERS

Międzynarodowa wystawa biżuterii autorstwa 6 złotniczek z różnych krajów świata (Daria Borovkova, Valentina Caprini , Lena Grabher, Daria Olejniczak, Lavina Rossetti, Maria Ignacia Walker). Celem prezentacji ukazanie interakcji elementów biżuterii z iluminacją świetlną. Połączenie te ma ukazać nowe możliwości interpretacji odbioru wizualnego. Odbiorca jest wciągnięty w grę światła, cieni i rękodzieła.

RELATOS HABITUALES / ZWYKŁE OPOWIEŚCI

Międzynarodowa wystawa 20 artystów z Chile, prezentująca kilkadziesiąt najnowszych prac autorów. Kuratorem wystawy jest znakomity meksykański artysta i wykładowca Królewskiej Akademii Sztuki w Antwerpii (Belgia) Jorge Manilla.

AU+

Wystawa złotniczej Grupy AU+ skupiającej czterech młodych artystów, absolwentów Katedry Biżuterii łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – Marcina Bogusława, Bartosza Chmielewskiego, Filipa Jackowskiego i Michała Wysockiego.

AMBERIF DESIGN AWARD 2017

Międzynarodowy konkurs na projekt biżuterii artystycznej organizowany od 8 lat w Gdańsku, którego cele mjest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Laureaci konkursu ogłaszani są podczas gdańskich targów Amberif.

HOLOWNIA

Wystawa prac nadesłanych na 26. MKSZ, ale niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Zwana tak od miejsca prezentacji (Hol Starego Ratusza). Wystawa, ciesząca się zawsze dużym powodzeniem,

organizowana będzie po raz siódmy i – jak poprzednie edycje – pewnie wzbudzać będzie emocje nie mniejsze niż wiodąca wystawa Festiwalu SREBRO. Zwiedzający obie wystawy pokonkursową jak i Holownię mają możliwość konfrontacji ocen jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami.

TOŻSAMOŚĆ

Ogólnopolska, otwarta, konkursowa wystawa fotograficzna na w/w temat – motyw przewodni Festiwalu oraz wystawa pokonkursowa plakatów, nadesłanych na Konkurs na Plakat do 26. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej TOŻSAMOŚĆ.

GRANICE SZTUKI GLOBALNEJ

Sesja naukowa z cyklu pod w/w tytułem od ponad dekady towarzyszy legnickiemu Festiwalowi, komentując aktualny status sztuki złotniczej i designu, sięgając również do historii sztuki i innych dziedzin humanistyki. Jest okazją do refleksji nad najnowszymi trendami, metodami i zjawiskami w sztuce współczesnej w ogóle, często w kontekście tematu głównego konkursu. Do udziału w sesji zaproszeni zostaną, obok artystów, także antropolodzy kultury współczesnej, socjolodzy, kulturoznawcy i historycy sztuki.

SREBRNE MIASTO

Festiwalowi towarzyszyć będą akcje plastyczne i happeningi służące promocji wydarzenia. Podczas ich trwania uczestnicy używając rozmaitych mediów i środków artystycznego wyrazu tworzyć będą w przestrzeni miejskiej prace nawiązujące tematyką, bądź formą do legnickiego Festiwalu. Powstaną więc prace inspirowane srebrem i o nim traktujące – dokonywać będzie się wizualizacja hasła „Legnica srebrne miasto”. Będą to przykłady najnowszych trendów tzw. biżuterii miejskiej (lokowanie w przestrzeni miasta przeskalowanej biżuterii w formie rzeźb i instalacji).

SILVER SCREEN

W czasie trwania Festiwalu funkcjonować będzie kino, w którym prezentowane będą filmy dokumentalne poświęcone osobowościom sztuki designu oraz filmy video, stworzone przez profesjonalistów i amatorów na użytek Festiwalu.

DOT MELANIN look what I did

Wystawa indywidualna absolwenta Uniwersytetu Trier w Idar-Oberstein, na której zaprezentuje kolekcję 51 najnowszych pierścieni. Każdy pierścień eksponowany jest z dedykowanym mu wierszem autorstwa samego artysty.

(galeria)

Udostępnij
Poprzedni artykułWYBUCHY GAZU W LEGNICY
Następny artykułNOMINOWANI

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię