Festiwal Letnich Koncertów Organowych – koncert II

0
640

Serdecznie zapraszamy Państwa na II koncert Międzynarodowego Festiwalu Letnich Koncertów Organowych, który odbędzie się 09.07 br. o godz. 18.30 w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie.

Za organami wystąpi prof. dr hab. Tomasz Orłow

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Partnerzy: Fundacja KGHM Polska Miedź Koleje Dolnośląskie S.A. Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie, Rzymskokatolicka Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie

Recital improwizowany – Tomasz Orlow, CHOJNÓW 2023

PROGRAM KONCERTU

  1. T. Orlow – Sonata c-moll w stylu romantycznym

cz. 1 allegro

cz. 2 recitativo

cz. 3 finale

  1. T. Orlow – Trzy preludia chorałowe na temat pieśni Kłaniam się Tobie

– cantus firmus sopran

– cantus firmus alt

– cantus firmus bas

  1. T. Orlow – Suita symfoniczna w stylu francuskim

cz. 1 Introductione

cz. 2 Capriccio

cz. 3 Pastorale

cz. 4 Scherzo

cz. 5 Meditativo

cz. 6 Toccata

 

Tomasz Orlow – organista, improwizator, organolog i organmistrz. W roku 1998 ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów prof. J. Gembalskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem i ocenę celującą z recitalu dyplomowego. W latach 1999/2000, jako stypendysta Fundacji Kultury, doskonalił swoje umiejętności improwizatorskie w Robert-Schumann-Musikhochschule w Düsseldorf, w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena. Tomasz Orlow jest zwycięzcą III-go Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. P. Sweelincka w Gdańsku w 1997r. oraz laureatem I-go Międzynarodowego Konkursu Organowego w Warszawie w 1997r. W roku 2005 obronił rozprawę doktorską zatytułowaną Improwizacja jako sztuka kreatywna w aspekcie repliki, rekonstrukcji i interpretacji dzieła muzycznego i otrzymał tytuł doktora sztuki muzycznej przyznany przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Koncert, który odbył się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach był pierwszym w Polsce w całości improwizowanym przewodowy recitalem organowym. W roku 2014 otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Rozprawa habilitacyjna dotyczyła analizy zagadnień organologicznych, konserwatorskich oraz artystycznych, związanych z rekonstrukcją historycznych organów piszczałkowych kościoła pw. św. Doroty w Trzcinicy oraz interpretacją europejskiej literatury organowej okresu XVI-XVIII wieku. Tomasz Orlow prowadzi żywą działalność koncertową w kraju i za granicą związaną przede wszystkim z upowszechnianiem sztuki improwizacji organowej i fortepianowej (nagrania CD improwizowanych koncertów live). Od wielu lat współpracuje z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Tomasz Orlow otrzymał w roku 2020 tytuł profesora Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzi zajęcia z improwizacji oraz interpretacji literatury organowej na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Wykłada interpretację literatury organowej oraz improwizację. Od roku 2022 jest również profesorem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadzi elitarną klasę improwizacja organowej. Autor wykładów i publikacji poświęconych improwizacji organowej i organologii.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię