Dzieje się w Galerii

0
925

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza do udziału w projekcie Czytankowo. Czytankowo to projekt adresowany do wszystkich, którzy myślą, że są dziećmi. Bez względu na wiek. Dla tych, którzy stwarzają rzeczywistość, wymyślają sobie świat i piszą własne bajki. Będziemy zajmować się literaturą i sztuką. I będziemy straszyć.

Mogłoby się wydawać, że świat w jakim się teraz znajdujemy jak wystarczająco przerażający sam w sobie. Wojna, nieustannie powracająca pandemia, niepewność ekonomiczna i polityczne zawieruchy. Nie ma ucieczki od codzienności i jej problemów. Możemy za to wyobrazić sobie potwora i ucieczkę przed nim. Albo walkę. Silne emocje przyciągają dzieci i młodzież przed ekrany, baśnie braci Grimm, wspomnienia z dzieciństwa, diabeł Piszczałka na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Udowodnimy dzieciom i ich opiekunom, że czytanie książek i sztuka leżą bardzo blisko siebie. Że o literaturze można mówić na różne sposoby, książki można samemu tworzyć, kreować historie, tworzyć swój własny świat. Zmieniać go. A potem zmieniać ten, który już znamy. Będzie o literaturze, sztuce, muzyce, teatrze, społeczeństwie, stereotypach, wolności, dorosłości i wyobraźni. Będzie o nas.

Podczas warsztatów (28 lipca, godz. 18.00, Galeria Sztuki) z Magdaleną Kreis – twórczynią, edukatorską i animatorką, dowiemy się jak umiejętnie zbliżać się do sztuki współczesnej i jak oswajać z nią dzieci. Czy artystki i artyści piszą czasem książki dla dzieci? Czy galerie sztuki są tylko dla dorosłych? Czy książka z samymi obrazami to jeszcze książka? Czy może już wystawa? Ewa Głowacka zabierze nas do wnętrza mało znanej baśni braci Grimm (30 lipca, godz. 13.30, Park Miejski). Uwaga! Na warsztatach ożywimy książkę! Będziemy pracować na wielkich formatach, w parku. Wszyscy!

Ola Szmida zaprosi nastoletnie dziewczyny (ale nie tylko) na warsztaty o ciele, którego się boimy (6 sierpnia, godz. 18.00, Galeria Sztuki). Autorka nagrodzonego tegoroczną Nagrodą Miasta Warszawy komiksu „Twarz, brzuch, głowa” zabierze nas w świat powieści graficznych i cielesności. Porozmawiamy o kompleksach i dorastaniu. I zrobimy z tego sztukę.

Marcin Dymiter – ikona polskiej sceny niezależnej i mistrz field recordingu, nominowany do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej zabierze dzieci i rodziców na spacer dźwiękowy (13 sierpnia, godz. 13.30, Galeria Sztuki). Będziemy słuchać miasta i słyszeć w nim muzykę.

Anna Cieplak (nominowana do tegorocznej nagrody Nike za powieść o życiu nastolatków „Rozpływaj się”, laureatka licznych nagród, na podstawie jej książki powstał film „Ostatni Komers”) nauczy nas pisać historie (8 września, godz. 18.00, Galeria Sztuki). Dowiemy się jaki powinien być bohater, co musi znaleźć się w dobrej opowieści. Zostaniemy pisarzami i pisarkami.

Zuza Motorniuk i Magda Skiba zaproszą na spektakl „Co w książkach piszczy” (3 września, godz. 12.00, Galeria Sztuki).

Spotkamy się również z artystkami związanymi z Galerią Satyrykon – Magdaleną Kozieł-Nowak i Marianną Sztymą (10 września, godz. 18.00, Galeria Sztuki). A we wrześniu przedszkolaki będą w Galerii Sztuki słuchać bajek. I oczywiście je tworzyć.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Obowiązują zapisy pod adresem mailowym: galeria@galeria.legnica.eu lub nr tel. 535 600 599. Więcej informacji: TUTAJ

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię