SUKCES MUZYKÓW

0
2662

Legnicka Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta odniosła wielki sukces. Młodzi muzycy  zdobyli Brązowe Pasmo, czyli jedną z głównych nagród XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Folkloru w Lesznie.

To wielki sukces biorąc pod uwagę fakt, że działająca w Legnickim Centrum Kultury orkiestra istnieje dopiero od 2 lat, a dzieci i młodzież uczą się w niej gry na instrumentach od podstaw.

– Zabrałem orkiestrę na ten festiwal w celach czysto edukacyjnych. Chciałem, żeby dzieci  posłuchały jak grają inne orkiestry, spróbowały swoich sił w konkursie. Tymczasem okazało się, że otrzymaliśmy ważną nagrodę! – cieszy się Piotr Budzianowski, kapelmistrz i dyrygent orkiestry.

–  Dodatkowo międzynarodowe Jury przekazało nam rekomendację, abyśmy wzięli udział w przyszłym roku w podobnym festiwalu w Czechach lub Austrii.

Orkiestra powstała z dzieci, które w większości nie potrafiły grać na instrumentach. Wszystkiego uczyły się od podstaw. W skład orkiestry wchodzi 24 młodych muzyków, w wieku od 10 do 15 lat. Jest też jeden osiemnastolatek.

Ponieważ LCK, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiło dla orkiestry ok. 50 nowych, dobrej klasy instrumentów, dętych, orkiestra wciąż czeka na chętnych i zaprasza dzieci oraz młodzież. Nie trzeba umieć grać.

– Zapraszamy także dzieci niepełnosprawne, np. poruszające się na wózkach. Nie trzeba obawiać się żadnych barier. Dziecko poruszające się na wózku może z powodzeniem grać na instrumencie, a Akademia Rycerska, w której odbywają się próby, jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych – mówi  Budzianowski.

Udział w orkiestrze jest bezpłatny. Informacje i zapisy w sekretariacie Legnickiego Centrum Kultury – 76 72 33 700.

(lck)

Udostępnij
Poprzedni artykułTWARDZIEL
Następny artykułDOBRA? DOBRA!

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię