Czytamy, słuchamy i tworzymy

0
502

Trwa intensywne, „zaczytane” lato w legnickiej Galerii Sztuki. Za nami pierwsze „czytanie na dywanie” – w ramach tego cyklu, co sobotę o godzinie 11.00 najmłodsi zapraszani są do wysłuchania czytanych na głos książek, dodających wiary w siebie, opowiadających o problemach dojrzewania, a także o sztuce współczesnej, designie i o artystach, którzy zmieniają świat.

Gdy dzieci słuchają, rodzice odpoczywają – a także oglądają wystawę i mają okazję wziąć udział w wymiance roślin, książek i rzeczy, która towarzyszy każdemu sobotniemu „czytaniu”. Kolejne spotkanie już w sobotę (15 lipca). Wstęp wolny.

15 lipca po „czytaniu na dywanie” przyjdzie czas na oddanie się kreatywnej pracy. Pod okiem artystki powstaną gliniane „notesy”, inspirowane pierwotnymi formami pisma i wystawą „Szkic ma moc”, do której – tuż przed rozpoczęciem warsztatów – wysłuchamy komentarza kuratorskiego. Miejscem zbiórki będzie Galeria Sztuki, godz. 12.00, obowiązują zapisy: galeria@galeria.legnica.eu. Udział jest bezpłatny.

„Tego lata realizujemy kolejny projekt czytelniczy. Szklaki przetarliśmy w zeszłym roku, kiedy w ramach Czytankowa integrowaliśmy się wokół literatury i sztuki współczesnej, poruszając się na styku tych dziedzin, bawiąc się, tworząc i rozmawiając. W tym roku podążamy czytelniczym tropem dalej – w ramach projektu Zaczytani. Poza sobotnimi czytaniami i wymiankami zaprosimy także na spotkanie z booktruckiem, pikniki, koncert, jogę, spotkania i warsztaty” – informuje Maja Bielakowicz z Galerii Sztuki. Więcej informacji będzie pojawiać się na stronie internetowej Galerii Sztuki – galeria.legnica.eu.

Równie ciekawie zapowiada się kolejny „zaczytany” tydzień – organizatorzy już teraz zapraszają nie tylko na kolejne czytania i warsztaty w sobotę 22 lipca, ale też na towarzyszący tym wydarzeniom piknik przed budynkiem Galerii Sztuki. Ale w Galerii będzie dużo dziać się także w czwartek (20 lipca) – o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie pt. „Stop nienawiści”, a następnie warsztaty poezji herbaryjnej z Moniką Kręcisz-Kozłowską – wielokrotnie współpracującą z legnicką galerią aktywistką, animatorką kultury, pedagożką resocjalizacyjną, wokalistką i autorką tekstów oraz prezeską Fundacji Solia, zajmującej się profilaktyką uzależnień wśród młodzieży. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem galeria@galeria.legnica.eu.

Najbliższa sobota to także jeden z ostatnich momentów, aby obejrzeć kończące się wystawy Legnickiego Festiwalu SREBRO: 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ oraz „Two sides” Kirsten Plank (dostępne do 16 lipca). Z tej okazji przez cały dzień w Galeria Sztuki oprócz artystycznej biżuterii czeka

będzie koordynatorka Festiwalu, która opowie o skarbach zamkniętych w gablotach i ich twórcach. Na indywidualne oprowadzania kuratorskie można przychodzić w godzinach 12:00-18:00. Nie obowiązują zapisy. Wstęp wolny.

Jednym z ostatnich „srebrnych akcentów” miał miejsce także w minioną sobotę, kiedy spotkaliśmy się ze złotniczym gronem – Patrykiem Cabanem i Iwoną Tamborską i tworzyliśmy miedzianą biżuterię pod okiem Katarzyny Żuczkowskiej.

Projekt „Zaczytani” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię