Profilaktycznie, odpowiedzialnie

0
325

Podczas pandemii działania Powiatu Legnickiego skupiają się na kilku płaszczyznach. Po pierwsze jest to profilaktyka i realizacja określonych w Wojewódzkim Planie zadań. 

 

Niezwłocznie po ogłoszenie stanu epidemii, przygotowane zostało miejsce kwarantanny dla pięćdziesięciu osób. Starostwo Powiatowe ścisłe współpracuje z samorządami z terenu powiatu oraz miastem Legnica, służbami sanitarnymi. Regularnie organizowane są telekonferencje, podczas których szczegółowo omawiany jest stan, a także podejmowane działania zapobiegawcze rozprzestrzenianiu się wirusa. 

 

Jest opieka

Epidemia wpłynęła również na sposób funkcjonowania samego Starostwa jak i jednostek. Nie znaczy to, że mimo nakazu zamknięcia Środowiskowych Domów Samopomocy ich uczestnicy zostali pozbawieni opieki. Jak mówi Maria Wiśniowska z SDŚ nr 2 w Chojnowie, pracownicy placówki pozostają w ciągłym kontakcie z uczestnikami zajęć

 

– W okresie przedświątecznym przekazaliśmy naszym podopiecznym materiały oraz instrukcje jak wykonać wielkanocne ozdoby, a także paczki żywnościowe z produktami oraz przepisami na samodzielne wykonanie tradycyjnych potraw na świąteczny stół – mówi Maria Wiśniowska, szefująca w tej placówce.

 

Podobne działania podejmowane są w SDS nr 1 (na zdjęciach). Tam również, jak mówi dyrektor Mariola Pyrz, podopieczni pozostają w stałym kontakcie z pracownikami. 

 

– Na bieżąco monitorujemy potrzeby naszych uczestników odnośnie zakupów lekarstw, czy ich samopoczucia – mówi Mariola Pyrz. –  Wszyscy otrzymali jasne instrukcje i informacje z kim i gdzie się kontaktować w nagłych przypadkach. W obydwu SDŚ przygotowane zostały w artystycznych pracowniach maseczki dla podopiecznych i ich rodzin.

 

DPS pod kontrolą

Szczególnie  zainteresowanie  mediów w ostatnich dniach było skierowane na domy pomocy społecznej. Tu przebywają osoby często o słabszej kondycji zdrowotnej czyli szczególnie wymagający pomocy podczas  pandemii. W związku  z tym wiele troski i uwagi poświęca  się mieszkańcom i personelowi Domy Pomocy Społecznej w Legnickim Polu i Brenniku. Opracowane zostały szczegółowe procedury mające na celu zapobieganie zarażeniem. Wstrzymano wizyty z zewnątrz, a jakikolwiek kontakt ograniczono do niezbędnego minimum. Dodatkowo dla personelu Starostwo Powiatu Legnickiego zakupiło środki ochrony osobistej, dwa tysiące sztuk jednorazowych fartuchów, oraz tysiąc sztuk fartuchów wielokrotnego użytku, które mogliśmy zakupić z zasobów Agencji Mienia Wojskowego.  

By ograniczyć ryzyko wprowadzono obowiązek przeprowadzanie badań na obecność korona wirusa dla wszystkich powracających w mury jednostki DPS mieszkańców. Do momentu uzyskania wyniku testu, osoby te przebywają w specjalnie wyizolowanych miejscach  na terenie Domów Pomocy Społecznej.

 

Tryb wewnętrzny 

– Sam Urząd pracuje w trybie wewnętrznym – mówi Adam Babuśka, Starosta Legnicki. – W najbliższym czasie planujemy jednak powolne otwieranie się dla naszych mieszkańców. W tym celu zamontowana została kamera, sprawdzająca temperaturę przy wejściu do urzędu. Realizowane są wszystkie zalecenia związane z zabezpieczeniem pracowników.  Każdy otrzymał, maseczki, rękawiczki oraz środek dezynfekujący. Dozowniki z środkiem dezynfekującym zamontowane zostały również na korytarzach urzędu. Systematycznie prowadzone są również czynności dezynfekujące pomieszczenia. Wspomagamy również służby medyczne, działające na terenie powiatu legnickiego, choćby poprzez zakup defibrylatora czy wsparcie finansowe.

 

Tarcza

Pomoc finansowa dla przedsiębiorców realizowana jest między innymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy. W ramach rządowego programu, przybrała ona już konkretne kwoty.  Na stronie internetowej legnickiego Urzędu Pracy (legnica.praca.gov.pl) przedstawiono szeroką publikację dotyczącą ilości wniosków złożonych i rozpatrzonych, ale zawierający także informację  dla przedsiębiorców, jak z tej pomocy można skorzystać. Biuletyn „pup-marzec”  jest do pobrania  w  wygodnym pliku pdf.

(sp)

Fot. (sds)

Udostępnij
Poprzedni artykuł 6 dekad PeBeKa
Następny artykułAkty z USC dostępne online

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię