WNIOSKI O EMERYTURĘ

0
1283

ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków od osób, które mogą przejść na emeryturę po wprowadzeniu obniżonego wieku emerytalnego. Na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku do ZUS może wpłynąć dodatkowo 27 161 wniosków o emeryturę.

To efekt tego, że od 1 października zostaje przywrócony niższy niż obecnie obowiązujący wiek emerytalny. Dla mężczyzn będzie to 65 lat, dla kobiet 60.

Według szacunków…

… Zakładu w całym kraju w ostatnich trzech miesiącach tego roku ok. 331 tys. osób, osiągnie wiek emerytalny.
– Do przyjęcia zwiększonej ilości wniosków ZUS przygotowywał się od wielu miesięcy. Nowe przepisy wymagały wprowadzenia zmian algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Z drugiej strony Zakład przygotował się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS do dyspozycji potencjalnych emerytów w całym kraju jest 595 specjalnych doradców emerytalnych.

W ciągu…

… dwóch miesięcy doradcy emerytalni na Dolnym Śląsku przyjęli 32 906 klientów a w całym kraju prawie 430 000. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że usługa doradcy emerytalnego nadal będzie dostępna dla klientów ZUS.

Ponieważ wiele osób ciągle waha się czy złożyć wniosek o emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego czy pracować dłużej – doradcy wyjaśniali klientom – potencjalnym emerytom – od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczali w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia oraz robili symulację jej wysokości w zależności od czasu zakończenia aktywności zawodowej.

Część…

… z osób zadeklarowała chęć pracy dłużej po to żeby wypracować wyższą emeryturę.

– Doradcy pokazują przyszłemu emerytowi, jaki moment jest dla niego najkorzystniejszy do przejścia na emeryturę, ale ostateczną decyzję każdy musi podjąć samodzielnie – wyjaśnia Iwona Kowalska.

Żeby spotkać się z doradcą wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie pole „Doradca emerytalny”. Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez Internet.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

(ikzus)

Udostępnij
Poprzedni artykułLEGNICKI FUTSAL
Następny artykułROMANS PO LEGNICKU

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię