Na brooklińskim moście

0
2388

Napędzana fotograficzna pasją od lat wędruje po rozmaitych zakątkach globu zbierając wrażenia i fotomomenty. W dziesiątej części FOTOSZLAJANEK wybieramy się z Janką Hebisz- Czubą na spacer po słynnym nowojorskim moście.

W eklektycznych salonach jako dekoracje ścienne wiszą panoramy Nowego Yorku z najczęściej fotografowanym mostem świata.

W drodze na kładkę pieszą

 

Dzięki czarno-białym fotografiom Henri Silbermana można podziwiać ten zabytek architektury nie wychodząc z domu. Brooklyn Bridge dla mieszkańców NY jest jednym z najbardziej romantycznych miejsc w mieście.

Zdjęcia znanych fotografów są eksponowane w muzeum MoMA

 

Tutaj można poprosić o rękę swojej wybranki, wykrzyczeć radości i żale, ale można też przeżyć chwile grozy patrząc na ostatni skok w życiu albo efektownie rozstać się z tym światem.

 

Ludzie przypinają kłódki na wszystkich dostępnych elementach mostu

 

Sam most jest domem dla sokołów wędrownych, które założyły na nim swoje gniazdo. Dla turysty, który odwiedza Wielkie Jabłko, to obowiązkowy przystanek w podróży z widokiem na Manhattan.

Most z perspektywy platformy widokowej nad East River

 

Przerzucony nad rzeką East River…

… most łączy dwie dzielnice – Brooklyn z Manhattanem. Zaczęto go budować w styczniu 1870 roku. Otwarcie nastąpiło 24 maja 1883 roku. Inwestycja pochłonęła 15 milionów ówczesnych dolarów oraz 27 istnień ludzkich. Niedługo po rozpoczęciu budowy zmarł projektant i główny inżynier John Augustus Roebling. Uraz stopy na budowie przekształcił się w śmiertelną infekcję. Po jego śmierci prace budowlane kontynuował jego syn Washington Augustus Roebling. Jego z kolei przy pracach podwodnych dopadła choroba kesonowa. Postępy mógł kontrolować jedynie z okna pokoju przez lornetkę. Bezpośredni nadzór sprawowała i budowę ukończyła żona chorego inżyniera Emily Roebling. I to ona, jako pierwsza, przekroczyła gotowy most biorąc sobie do towarzystwa koguta na szczęście. W rok po otwarciu po moście przemaszerowało 21 słoni cyrkowych. Władze miasta w taki efektowny sposób ucięły plotki o błędach konstrukcyjnych i przekonały mieszkańców, że most jest mocny i można się po nim bezpiecznie poruszać.

Pod kładką dla pieszych odbywa się ruch kołowy na 6 pasach jezdni – po 3 w każdym kierunku

 

140 tys. pojazdów mechanicznych codziennie przejeżdża przez konstrukcję J.A.Roeblinga

Codziennie kładkę dla pieszych pokonuje ok. 4 tys. osób

 

 

Pierwotnie…

…obiekt pokonywano poruszającym się tam i z powrotem tramwajem linowym, także pieszo lub konno. Współcześnie most ma sześć pasów ruchu dla samochodów, kładkę rowerowo- pieszą umieszczoną nad jezdniami. Poruszanie się autobusów i ciężarówek o masie

całkowitej powyżej 2,7 tony jest zabronione. Przeprawa ma 1834 m długości, 26 m szerokości, 84 m wysokości, waży 15 tys. ton. Fundamenty budowli po stronie Manhattnu zagłębione są na 24 m a po stronie Brooklinu na 13,5m. Szacunkowo ocenia się, że dziennie po moście porusza się 140 tys. pojazdów, 4 tys. pieszych oraz 3 tys. rowerzystów. Korzystanie z mostu jest bezpłatne. W maju konstrukcja Roeblinga ukończy 137 lat.

Obecnie przejazd i przejście po moście jest bezpłatne

Na wyspę Manhattan, która jest najdroższą dzielnicą NY, można dostać się przez most lub tunele

 

 

W swojej historii obiekt ma również tragiczne wydarzenia:

– podczas otwarcia, w wyniku paniki, zadeptano 12 osób,

– 01 marca 1994 r. Libańczyk Rashid Baz zaatakował furgonetkę przewożącą grupę ortodoksyjnych Żydów, zraniony wtedy 16 letni chłopiec zmarł kilka dni później,

– w kronikach notuje się również kilkaset samobójstw, ale ich liczba nie jest dokładnie określona.

Radość turystyczna na kładce pieszej

 

Neogotyckie, kamienne wieże ze stalowymi linami, które podtrzymują wiszącą konstrukcje

 

Twórcy…

…filmowi wykorzystali sylwetkę Brooklin Bridge jako scenografię w filmach: „Życie zaczyna się jutro”, „Idealny facet”, „Jestem legendą”, „Godzilla”, „Spider-Man”, „Seks w wielkim mieście”, „To zdarzyło się w Brooklynie”. Zrealizowano tutaj teledyski do „Bridge Over Troubled Water” z Lindą Clifford oraz “Gotta Be Somebody” zespołu Nickelbach.

Brookliński Most – tu byłem

Rodzinna dyskusja na kładce pieszej

 

W uznaniu geniuszu budowniczych, postępu i osiągnięć techniki Władimir Majakowski w latach 20 ubiegłego wieku napisał utwór „Brookliński Most”. Edward Stachura, w odpowiedzi na ten wiersz Majakowskiego napisał słowa piosenki „Nie brookliński most”. Dla tego poety nie osiągnięcia współczesnej techniki były istotne, lecz codzienny człowieczy los, zmaganie się z życiem oraz własna psychiką:

… Nie brookliński most

Lecz na drugą stronę

Głową przebić się

Przez obłędu los

To jest dopiero coś …

Panorama NY ze strony Brooklyn Bridge Park

 

Warto odwiedzić to miejsce i przekonać się czy artystyczna polemika ma swoje uzasadnienie.

Kładka piesza jest też miejscem spotkań kumpli

Na planszy w muzeum MoMa można pokolorować dowolny fragment NY, jest też na niej Brooklyn Bridge

 

Tekst i fotografie Janina Hebisz-Czuba

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię