Mszą św. w 60. rocznicę ustanowienia święta rzemiosła dolnośląskiego, w katedrze wrocławskiej, rozpoczęły się w ostatnią sobotę, uroczystości poświęcone dolnośląskim rzemieślnikom i działaczom społecznym związanym z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą.
W gronie najbardziej zasłużonych, którzy zostali odznaczeni przez wojewodę – Pawła Hreniaka i otrzymali medale za wybitne zasługi, ogromny wkład w rozwój gospodarczy Dolnego Śląska i rzemiosła, ale również patriotyzm, znaleźli się legniczanie: Bronisław Bystryk, Władysław Zieliński, Jacek Kamola, Mirosław Pastuszak, Stanisława Konopczak i Agnieszka Makowska.
– Uroczyste erygowanie święta rzemiosła miało miejsce na wrocławskim rynku 7 maja 1957 r. – mówi Jacek Kamola – sekretarz Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy, dlatego cieszymy się wspólnie z naszymi braćmi z innych cechów dolnośląskich, że możemy wspólnie uczestniczyć w tej podniosłej dla nas uroczystości. Jako Cech Rzemiosł Różnych w Legnicy uważamy, że 60. Święto Rzemiosła Dolnośląskiego jest znakomitym poświadczeniem pieczołowicie pielęgnowanej tradycji rzemieślniczej, poszanowania pracy, przywiązania do wiary chrześcijańskiej rzemieślników, pracowników rzemiosła i ich rodzin. Chcemy, by w naszej polskiej gospodarce rzemiosło miało swoje znaczenie i swoich przedstawicieli, ale potrzebuje ono również pomocy państwa i tworzenia dobrych ustaw. Dla nas jako rzemieślników i działaczy społecznych związanych od wielu lat z rzemiosłem, istotna jest również jedność całego środowiska i dbanie o edukację młodzieży. Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów naszego kraju i zawdzięczamy to w dużej mierze tym rzemieślnikom, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zrażali się warunkami ekonomicznymi, ale ciężko, uczciwie i wytrwale pracowali. Dziś jako Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy korzystamy z ich owoców pracy i budując społeczeństwo obywatelskie dbamy o rozwój naszego legnickiego rzemiosła.
Poniżej: Jacek Kamola– sekretarz Cechu
Fot. (arch.J.Kamola)
(am)