WIOSNA PO LEGNICKU

1
2586

Wygląda na to, że na poważnie wzięli sobie do serca piłkarze legnickiej Miedzi wiosnę 2018 jako historyczną rundę rewanżową. I tak przyzwyczaili kibiców do „marszu zwycięstwa” po EXTRAklasę. Czy wytrwają w takiej kondycji do końca sezonu – kibice na to liczą i bardzo czekają na upragniony awans.

Jednak okazuje się, że to nie koniec historycznych niespodzianek w Legnicy. Na sesji rady miasta 26.02.2018 Radni przegłosowali, że monumet stojący na Placu Słowiańskim ma zostać przeniesiony w inne, godne miejsce. Dyskusje nad tym monumentem trwały latami, tu nie miejsce na przypominanie historii. Przenieniesie pomnika od lat miało swoich zwolenników, ale również przeciwników.

Pobożny

W 2003 legnicki radny Adam Wierzbicki zaproponował uchwałę, która została przegłosowana i do tej pory nie została odwołana, aby na najlepszej działce w centrum miasta powstał pomnik na cześć księcia Henryka Pobożnego.

W 2014 roku powstał legnicki budżet obywatelski, który stanowi specjalnie wydzielona kwota z budżetu miasta. O jej przeznaczeniu mogą decydować wszyscy pełnoletni mieszkańcy w drodze głosowania.

Pomysły

Okazało się, że pomysłowość mieszkańców jest nieodgadniona gdyż w ramach LBO legniczanin Andrzej Lorenc zgłosił jako projekt do realizacji w rejonie 7 Stare Miasto kilka razy, niestety bez powodzenia:

2014 „Dobra wizytówka miasta – budowa pomnika na cześć Księcia Henryka Pobożnego na Placu Słowiańskim w Legnicy”

2015 „Dobra wizytówka miasta – budowa pomnika na cześć Księcia Henryka Pobożnego na Placu Słowiańskim w Legnicy”

2016 „Dobra wizytówka miasta – budowa pomnika na cześć Księcia Henryka Pobożnego na Placu Słowiańskim w Legnicy”

2017 „Wykonanie dokumentacji dotyczącej budowy Pomnika na cześć Henryka Pobożnego na Placu Słowiańskim w Legnicy – uwzględniającej wpływ wód gruntowych na fundamenty pomnika na placu i w jego okolicy ”

2018 „Tablica pamiątkowa przedstawiająca Henryka II Pobożnego. Henryk II Pobożny- lokalny bohater. Obrońca miasta i chrześcijańskiej Europy z 9 kwietnia 1241 roku. Tablica pamiątkowa na cześć najsłynniejszego mieszkańca Legnicy” Inicjatorkami projektu są uczennice II klasy V Liceum Ogólnokształcącego.

Drąży i wydrąży

Jak widać kropla drąży skałe i nawet te wydawałoby się niewidoczne i skazane na zapomnienie wysiłki są przechowywane w przestrzeni publicznej i przyczyniają do realizacji dobrych pomysłów.

Przy okazji warto wspomnieć, że rozpoczął się proces beatyfikacji księcia Henryka Pobożnego, który zginał śmiercią męczeńska za wiarę chrześcijańską. Pomnik Wdzięczności żołnierzom Armii Radzieckiej własnie przeszedł do historii, a Legnica to charakterne miasto i potrzebuje bohaterów, którzy będą wzorem. Obecnie dzięki VI edycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego legniczanie po raz kolejny mogą uczestniczyć w projektowaniu lokalnych wydatków i zgłaszać swoje pomysły w czasie do 11 kwietnia br na www.lbo.legnica.eu. Czy będzie wśród tych pomysłów pomnik Henryka Pobożnego? Wykonawcą projektu pomnika Henryka Pobożnego jest legnicka NMC STUDIO Pracownia Architektoniczna, www.nmc.com.pl

(alo)

Fot. Andrzej Lorenc

1 Komentarz

  1. na cokole pomnika braterstwa powinna stanąć Merkelowa, a u podnóża cokoły rzeźby w stylu hołdu pruskiego rady miejskiej Legnicy. A swoja droga, żaden z tych radnych nie powinien dostac sie do rady miasta w następnej kadencji.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię