Morawiecki w Letii

0
330

Otwarte spotkanie z Mateuszem Morawieckim zapowiedziane na sobotę 3 marca w legnickiej Letii wzbudzało sporo entuzjazmu. Ale też ostrożność.
Wiadomo – Legnica wiwatująca na cześć Rafała Trzaskowskiego, platformerski poseł, co ministrem został, KOD, którego drzemkę właśnie przerwała deklaracja Nowej Lewicy w sprawie kandydata na Ratusz – wszystko to mogło budzić obawy, że przeciwnicy polityczni premiera Morawieckiego pojawią się, aby poprzeszkadzać. Jak to już nie raz bywało.

Jakieś popisane tektury, agresywni krzykacze – rzeczy znane ze spotkań z politykami PiS.

Ale pewnie ci właśnie prasowali koszule do teatru na najnowszą premierę.

Spotkanie miało dwie części. W pierwszej premier odnosił się do bieżących zdarzeń, sposobu wykonywania zdobytej przez KO władzy, projektów i zapowiedzi zwycięzców.

Skomentował…

…więc likwidatorskie zapędy nowej władzy wobec CPK, jądrowej elektrowni, prac domowych w szkole. Także wobec dobrobytu każdego z nas, co musi wynikać z podatkowych regulacji uzależniających polską politykę fiskalną od Brukseli, na które przystał Donald Tusk.
Odnosił się również do niespotykanego gdzie indziej w Europie traktowania instytucji państwa jak Trybunał Konstytucyjny, urząd Prezydenta czy metod zaprowadzania nowych regulacji przez ministra sprawiedliwości.

W drugiej części…

…spotkania zadawano Mateuszowi Morawieckiemu pytania, przedstawiano problemy, wywiązywała się wymiana poglądów.

W wypowiedziach stron dialogu bardzo często pojawiał się temat samorządowych wyborów. Podkreślano ich ważność dla najbliższej przyszłości oraz konieczność dopilnowania przestrzegania właściwego przebiegu. Warto tu przypomnieć przedłużające się w niezgodzie z zasadami otwarcie lokali wyborczych, wyborczą turystykę lub utrudnianie oddania głosu w referendum.

Spotkanie relacjonowały i rejestrowały media. Na żywo można było je śledzić w telewizji Republika, która zamieściła także rozmowę z premierem. https://niezalezna.pl/polityka/opozycja/morawiecki-dla-telewizji-republika-przed-wyborami.

Niemal natychmiast po pożegnaniu zamieszczone zostały szczegółowe relacje w portalu wpolityce.pl. https://wpolityce.pl/polityka/680631-tlumy-na-spotkaniu-z-mateuszem-morawieckim-w-legnicy

oraz na portalu PAP-u. https://www.pap.pl/aktualnosci/morawiecki-nasza-wizja-polski-wizja-polski-ambitnej

Na stronie…

…legnickiego Radia Plus (legnica.fm) natomiast można wysłuchać ekskluzywnego wywiadu, jakiego udzielił Mateusz Morawiecki Stanisławowi Obertańcowi już po zakończeniu spotkania. https://www.legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/16-fakty-legnica/52248-m-morawiecki-w-legnicy-wolni-polacy-pojdzie-tlumnie-do-wyborow-samorzadowych

Podczas spotkania wielokrotnie dało się usłyszeć slogan Wolni Polacy.
Zebrani każdorazowo reagowali oklaskami.

W odróżnieniu…

…od przerażonego Donalda Tuska, który wygrał wybory w 2007 roku i musiał zostać premierem, a potem znów i, ku własnej udręce – znów, Mateusz Morawiecki zrobił korzystne wrażenie – człowieka bezpośredniego, pogodnego, takiego, co wie, co mówi i rozważa swoje decyzje zanim je podejmie (jeśli komuś mogłoby się pomyśleć, że decyzje Donalda Tuska są decyzjami Donalda Tuska – to złuda).

I nie mówi obsesyjnie o sprawczości, zaciskając przy tym pięści.

Mówienie o optymizmie byłoby przesadą, ale o nadziei po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim – wolno myśleć.

Adam Kowalczyk

Fot. (ak)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię