Ciepło, bezpiecznie w „Prząśniku”

0
568

Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych „Prząśnik” położony jest na skraju niewielkiej wioski Brennik, oddalonej od Legnicy kilkanaście kilometrów. Jest to jednostka budżetowa, której organem prowadzącym jest Powiat Legnicki.

Dom mieści się w dawnym kompleksie pałacowo-parkowym z XIX wieku, Zabytkowy park otaczający „Pałac” rozciąga się na obszarze ponad 20 ha. Jego atrakcją są dwa stawy, strumyki, polany parkowe oraz różnorodny, unikatowy drzewostan, będący zabytkowym pomnikiem przyrody. Parkowe alejki są świetnym miejscem na spacery, zabawy, grzybobrania…

Profesjonalna opieka

Dom mieści się w dwóch budynkach mieszkalnych. Główny – „Pałac”, jest czterokondygnacyjną rezydencją o malowniczej bryle architektonicznej. Jego wnętrza, pomimo zachowania charakterystycznych cech stylowych, zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są tutaj przestrzenne pokoje (2,3, 4 osobowe), szerokie korytarze i odpowiednio wyposażone łazienki. Na dolnych kondygnacjach znajdują się: świetlica (dawna sala rycerska), zabytkowa kaplica, pomieszczenia terapii zajęciowej, sale rehabilitacji oraz jadalnia, kuchnia, pralnia i szwalnia.

W drugim budynki znajdują się pokoje (1, 3, 3 osobowe), stołówka oraz druga sala z kominkiem i charakterystycznymi sklepieniami wspartymi na kolumnach. Obydwa budynki są wyposażone w windy osobowe.

Dom dysponuje 118 miejscami dla osób dorosłych, przewlekle somatycznie chorych. Uwzględniane są indywidualne potrzeby mieszkańców, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.

 

Opiekę…

…nad mieszkańcami sprawuje i wsparcia udziela zespół terapeutyczno-opiekuńczy, w skład którego wchodzą m.in. pielęgniarki, opiekunki, pokojowe, instruktorzy terapii zajęciowej, pracownicy socjalni, rehabilitanci, psycholog i kapelan.

Usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne są świadczone całodobowo. Realizowane są zlecenia lekarza rodzinnego oraz lekarzy specjalistów. Dom umożliwia mieszkańcom kontakt z poradniami specjalistycznymi oraz udziela niezbędnej pomocy w załatwianiu spraw osobistych.

Zadaniem zespołu terapeutyczno-opiekuńczego jest zachęcanie mieszkańców do czynnego uczestnictwa w życiu Domu.

Ogródki i… sport

Do dyspozycji Mieszkańców są: sale ćwiczeń wyposażone w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, pomieszczenia terapii zajęciowej, gdzie odbywają się zajęcia dostosowane do indywidualnych zainteresowań, możliwości i potrzeb mieszkańców, przydomowe rabaty i ogrody, dwie reprezentacyjne świetlice, które są wykorzystywane podczas uroczystych imprez świątecznych i okolicznościowych, a także podczas koncertów, wieczorków tanecznych i występów domowego kółka teatralnego.

W „Prząśniku” imprez integracyjnych nie brakuje. Dba się i kultywuje tradycje świąteczne, obchodzone są urodziny, imieniny. Często organizowane są wycieczki, biesiady, turnieje w kręgle, zajęcia sportowe i kulinarne, spacery, ogniska.

Na terenie Domu znajduje się neorokokowa kaplica. Mieszkańcy mają możliwość zaspokojenia potrzeb religijnych poprzez uczestnictwo w nabożeństwach. Ciężko chorzy i niemogący się poruszać mieszkańcy mogą oglądać transmisje nabożeństw w swoich pokojach. Ponadto w Domu są stwarzane warunki do spotkań mieszkańców z przedstawicielami różnych wyznań.

Smacznie bo w Domu

Dom zapewnia całodzienne wyżywienie przygotowywane we własnej kuchni: trzy posiłki podstawowe oraz podwieczorek, uwzględniające indywidualne diety.

– Serdecznie zapraszamy do Domu Pomocy Społecznej „Prząśnik” wszystkich, którzy zmagają się z chorobą, samotnością lub niepełnosprawnością – mówi dyrektor Tomasz Król. – Nasz Dom jest otwarty na każdą potrzebującą wsparcia osobę. Wszyscy nasi Mieszkańcy są otoczeni troskliwą opieka, życzliwością i zrozumieniem. Wieloletnie doświadczenie, wrażliwość na potrzeby społeczne i ofiarna praca wykwalifikowanej kadry, pozwoliły stworzyć Dom pełen serdeczności i rodzinnego ciepła. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

 

 

Prawo…

…do umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu.

Skierowanie do DPS można uzyskać w gminie właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania. Opłatę za pobyt wnoszą: mieszkaniec (nie więcej niż 70 procent świadczenia – emerytury lub renty), małżonek, dzieci lub rodzice, gmina z terenu której osoba została skierowana.

 

DOM POMOCY SPOŁECZNEJ DLA DOROSŁYCH „Prząśnik”, Brennik 24, Gmina Ruja. Tel. 76 8580316, fax 76 8580298. E-mail: biuro@dpsprzasnik.com

(tr)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię