Zamienili szkolne plecaki na karabinek maszynowy…

0
730

8 maja  grupa 105 nowo powołanych żołnierzy pojawiła się w siedzibie 16 DBOT przy ul. Hallera we Wrocławiu. 19-ście z nich to kobiety. To rekordowa w tym roku liczba osób, która postanowiła zrzucić ubranie cywilne i założyć mundur żołnierza Wojska Polskiego.

To powołanie jest wyjątkowe również dlatego, że szeregi 16 DBOT zasiliło 70 uczniów z dwóch dolnośląskich szkół o profilu mundurowym, znajdujących się w Kamiennej Górze i Kłodzku. 18-latkom towarzyszyć będą ich nauczyciele W-F. Dwóch również zdecydowało się wstąpić do 16 Brygady OT.

Dla mnie to jest bardzo ważne, że ludzie w każdym wieku, zarówno młodzież ucząca się jak i osoby już pracujące chcą wstąpić do naszej brygady, chcą służyć w nie zawsze łatwych warunkach, czują się ważni i potrzebni nam wszystkim” powiedział płk. Artur Barański Dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po części formalnej, czyli przeszkoleniu z zasad bhp, zajęciach z obsługi broni, odebraniu mundurów, śpiworów, hełmów, rękawic i broni, zostali przewiezieni, tradycyjnie już, na obiekty poligonowe w Żaganiu. Tam zostali podzieleni na sekcje, poznali swoich dowódców i pierwsze zadania.

Kolejny dzień do już zajęcia taktyczne prowadzone w lasach.

Każdy dzień żołnierze zaczynają tak samo wcześnie rano i kończą późno. Pobudka o 5:30 rano. Zbiórka, potem rozruch poranny, budujący kondycję fizyczną. Śniadanie 7:30 rano i dalsze szkolenie na poligonie. Kolejne dni to poznawanie nowych zagadnień. Od strzelania z karabinku maszynowego MSBS Grot przez naukę działań taktycznych oraz poznanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia będą trwały 16 dni, a ich zakończenie to uroczysta przysięga wojskowa. Podczas szkolenia żołnierze dokładają szczególnych starań, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki i tym samym zostać wyróżnionym wystąpieniem na środek placu apelowego i złożeniem przysięgi bezpośrednio na sztandar.

Po powrocie do domu żołnierze rozpoczną służbę połączoną z 3 letnią nauką prowadzoną w formie e-learningowej. Poziom zdobytej wiedzy będzie oceniany na bieżąco podczas szkoleń rotacyjnych przeprowadzanych raz w miesiącu w weekend.

Po podstawowym szkoleniu poligonowym, żołnierze 16 DBOT będą ponadto wsparciem dla dolnośląskiej służby zdrowia oraz instytucji, które pośrednio lub bezpośrednio, zajmują się walką z Koronawirusem. Dodatkowo żołnierze 16 DBOT są zaangażowani w opiekę kombatantów, seniorów, osób samotnych, potrzebujących wsparcia oraz pomoc w dotarciu do punktów szczepień.

W roku 2021, na Dolnym Śląsku odbędą się jeszcze 3 powołania do służby. Kolejni ochotnicy mogą dołączyć w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej na zaplanowane 3 szkolenia podstawowe i 3 szkolenia wyrównawcze, które zostaną przeprowadzone 3- 18 lipca, 11-26 września oraz 13-28 listopada.

(WOT)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię