Baltic Nuclear Energy Forum

0
138

Gdańsk na trzy dni stanie się Europejską Stolicą Atomistyki „Baltic Nuclear Energy Forum” 18 – 22 marca 2024 Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Najnowsze informacje dotyczące konferencji oraz materiały eksperckie znajdują się na stronie: www.bnef.pl

W marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.
Atom już teraz odgrywa ważną rolę w naszym regionie. Eksperci są zgodni – łączenie atomu i odnawialnych źródeł energii to optymalna i najlepsza droga do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa dostaw czystej i taniej energii. W perspektywie kolejnych dziesięcioleci elektrownie jądrowe mające powstać w naszym kraju będą kluczowym elementem miksu energetycznego. Budowa reaktorów wiąże się jednak z uzasadnionymi pytaniami – o aspekty finansowe, nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo, o potrzeby i interesy lokalnych społeczności, które będą musiały zmierzyć się z powstaniem tak poważnej infrastruktury oraz o to, jaka jest rola atomu w spójnej polityce Unii Europejskiej i dążeniu do zero emisyjności.
Z potrzeby odpowiedzi na postawione pytania powstało Baltic Nuclear Energy Forum czyli platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o innowacyjnych rozwiązaniach w energetyce jądrowej. Konferencja służy tworzeniu nowych perspektyw oraz rozwijaniu partnerstw, szczególnie w obszarze regionu Morza Bałtyckiego.
Podczas BNEF eksperci omawiać będą najnowsze trendy, technologie oraz wyzwania w tej dynamicznie rozwijającej dziedzinie. Poruszone zostaną zagadnienia finansowania niezbędnych inwestycji oraz istotne aspekty społeczne, środowiskowe i zdrowotne. Nie zabraknie dyskusji o roli energetyki jądrowej w aspekcie zrównoważenia bilansu energetycznego, technologiach wielkoskalowych, małych modułowych reaktorach jądrowych, innowacjach i rozwoju w sektorze energetyki jądrowej.
Wydarzenie zaplanowane jest w nieprzypadkowym miejscu i czasie, w dobie zmian i decyzji o globalnym znaczeniu. Transformacja energetyczna staje się jednym z kluczowych kierunków dyskusji o dalszym rozwoju, zarówno naszego kraju, jak i Pomorza, gdzie powstać ma pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce.

Opr. Krzysztof Ryszard Rządkowski

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię