Życie podczas pandemii w Niderlandach

0
682

Ostatnie miesiące nie były, tak  jak w innych krajach, łaskawe dla mieszkańców Holandii. Co chwila był lockdown. Dzieci co chwila miały zdalne nauczenie. Niestety nie wszyscy rodzice mogli zapewnić opiekę swoim dzieciom, co skutkowało braniem wolnego w pracy.

Centra handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, spa, baseny, parki rozrywki, kina, muzea, teatry, siłownie, baseny, restauracje zamknięte, mecze bez publiczności.

Otwarte…

…były tylko sklepy spożywcze i drogerie do godziny 20-stej. Plusem było to, że do lekarza można było dostać się bez problemu jeśli, była taka potrzeba. Odbyło się wiele strajków i protestów głównie w Amsterdamie oraz Rotterdamie. Wielu mieszkańców Niderlandów w ostatnim czasie uczęszczało na zakupy oraz do restauracji do sąsiadów, u których wszystko było otwarte, czyli do Niemiec lub do Belgii. Przez co nie wątpliwie gospodarka Holandii ucierpiała.

Od 14-stego…

…stycznia pozwolono trochę odetchnąć mieszkańcom. Dzieci uczęszczające do szkół średnich i studenci mogli wrócić do szkoły. Wszystkie sklepy zostały otwarte z zastrzeżeniem ilości osób i do godziny 17-stej. Sklepy spożywcze i drogerie pozostają otwarte do godziny 20-stej. Niestety wszystkie lokale gastronomiczne pozostają zamknięte. Możliwość dostarczenia na wynos. Część kulturalna tj. kina, muzea, teatry oraz sale koncertowe nadal zamknięte. Zawody sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.
25 stycznia odbyło się kolejne wyczekiwane przemówienie premiera Rutte. Podczas konferencji padło stwierdzenie z ust Kuipersa „Dalsze życie z obostrzeniami szkodzi naszemu zdrowiu”, ponieważ wpływa na komfort psychiczny. Rząd Marka Rutte oraz nowy minister zdrowia Erns Kuipers postanowili złagodzić obostrzenia i poluzować je, pomimo wysokiej liczby zachorowalności. Jednak Premier podkreślił, że wierzy, iż społeczeństwo będzie postępować odpowiedzialnie i nie wzrośnie liczba pacjentów w szpitalach.

 

Restrykcje…

które zniesiono dotyczą sektora gastronomicznego i kulturalnego. Ogłoszono, że ośrodki kulturalne, gastronomiczne i sportowe mogą się ponownie otworzyć i pracować do godziny 22. Supermarkety również mogą być otwarte do godziny 22. Zezwolono na otwarcie parków rozrywki i ogrodów zoologicznych. Publiczność może kibicować na wszystkich zawodach sportowych.

 

Wszędzie wymagane

…jest okazanie certyfikatu COVID, dowodu ozdrowieńca lub negatywny wynik testu. Zalecenia dotyczące kwarantanny ulegają zmianie. Po kontakcie z osobą pozytywnie zdiagnozowaną nie trzeba odbywać kwarantanny, jeśli nie mamy objawów. Nadal trzeba utrzymywać dystans 1,5 metra. Nie więcej niż czterech gości od 13 roku życia w ciągu dnia. Obowiązek noszenia maseczki od lat 13.

Problem

Niderlandy tak jak i większość krajów mają ogromny problem z pracownikami, którzy z powodu virusa wrócili do swoich krajów, lub zgłaszają chorobowe. Jest wiele ogłoszeń w internecie z ofertami pracy od zaraz. Trudno będzie odbudować gospodarkę. Mieszkańcy narzekają na wzrost inflacji, która dotknęła wszystkie kraje.
Myślę, że każdy kraj boryka się z podobnymi problemami. Pandemia obiegła cały świat. Ludzie czekają i mają nadzieję, że w nie długiej przyszłości życie wróci do normalności. Zatem wszystkim czytelnikom życzę dużo zdrowia.

Magda Dorochowicz

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię