Tajemnico, krocz za mną!

0
1378

VII Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ w tym roku zaprasza 10-11 sierpnia.

Wielka wystawa wynalazków Leonarda da Vinci, wirtualny spacer po transatlantyku Piłsudski, unikatowe preparaty Zakładu Medycyny Sądowej z Wrocławia, Bitwa Epok i premiery książek. To tylko niektóre z atrakcji Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ w Wałbrzychu, jednego z największych spotkań miłośników historii w Polsce. 10-11 sierpnia już po raz siódmy badacze tajemnic będą rozmawiać o eksploracji, zagadkach przeszłości, ukrytych dziełach sztuki, a także wezmą udział w warsztatach, prelekcjach, pokazach, obejrzą również ekspozycje, które na co dzień nie są dostępne.

Ponad podziałami

– Od samego początku festiwalu chcieliśmy skupiać ponad podziałami różne środowiska: archeologów, muzealników, eksploratorów, profesjonalistów i amatorów-historyków. To dało niesamowitą mieszankę osobowości, które dzielą się swoimi doświadczeniami z tysiącami naszych uczestników. Każdy przecież marzy o szukaniu skarbów – mówi Joanna Lamparska, dziennikarka i pisarka, która wymyśliła festiwal.

Stąd m.in. pomysł pokazanie kolekcji wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. To wyjątkowy zbiór narzędzi zbrodni a także preparatów anatomicznych. Większość eksponatów pochodzi z czasów niemieckich, ale będzie okazja zobaczyć również powojenne amatorskie pasy cnoty. Muzeum Zakładu Medycyny Sądowej nie jest udostępniane dla zwiedzających, festiwal to jedna z absolutnie wyjątkowych możliwości obejrzenia tej wystawy, na dodatek pod okiem lekarzy sądowych.

Prelegenci

Wśród prelegentów Konferencji Odkrywców, która odbywa się podczas imprezy znaleźli się m.in. Jacek Podemski, dziennikarz, eksplorator, specjalista znający każdy zakątek Międzyrzeckiego Regionu Umocnionego. Podemski to również przewodnik po Czarnobylu, w tym roku opowie jak naprawdę wygląda zakazana strefa, po raz pierwszy pokaże również swój film o Czarnobylu bez skrótów. Kolejna premiera to „Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross Rosen” Joanny Lamparskiej. Autorka opowie o swojej najnowszej książce i o szokujących wynikach śledztwa dotyczącego eksperymentów medycznych w czasie II wojnie światowej na Dolnym Śląsku. Również pierwszy raz po stu latach spróbujemy uruchomić projektor z kolekcji Janusza Chmielniaka. Kolejna nowość to możliwość penetracji za pomocą technologii VR wnętrza M/S Piłsudski – również po raz pierwszy w rozszerzonym zakresie właśnie w Zamku Książ.

Nie zabraknie…

…opowieści o wojennych tajemnicach Gór Sowich, zamków, pałaców i zabytkowych ogrodów, najnowszych odkryciach, organizatorzy przybliżą również intrygującą kwestię tzw. dzienników wojennych, dokumentów, które ujrzały światło dzienne w tym roku i mają rzekomo wskazywać miejsce ukrycia kilku ton złota oraz dzieł sztuki.

Festiwal to okazja do odwiedzenia Zamku Książ, jego słynnych tarasów oraz ogromnych podziemi wykutych pięćdziesiąt pięć metrów pod zamkowym dziedzińcem w czasie II wojny światowej.

– Dzięki swojej imponującej kubaturze, bogactwie koncepcji architektonicznych, niezwykłej historii oraz zapierającej dech w piersiach lokalizacji Książ fascynuje zarówno turystów, jak i znawców sztuki. Dawna siedziba Piastów oraz Hochbergów, zachwyca arystokratycznym splendorem i rozmachem. Zamek Książ w Wałbrzychu to unikat na skalę europejską. Uznaje się go również za jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na Starym Kontynencie. Nie znamy ostatecznego celu nazistowskiej przebudowy, a wydrążona rękami więźniów obozu Gross Rosen sieć tuneli pod zamkiem owiana jest mgłą legend i licznych teorii. – mówi Anna Żabska, prezes Zarządu Zamku Książ.

Samuraj kontra Wiking

Podczas festiwalu zamkowy dziedziniec zapełni się wojownikami z kilku epok. Co by się stało, gdyby samuraje starli się z wojskami słowiańskimi, a Wikingowie z polskim rycerstwem? Trwający dwa dni turniej rycerski będzie nie tylko zabawą, ale i lekcją historii oraz broni. Z pewnością jedną z największych atrakcji będzie wystawa wynalazków Leonarda da Vinci w pięknej Sali Balowej. Każdy będzie mógł dotknąć kopii dzieł Mistrza Renesansu. Zamek Książ nie zapomina również o dzieciach: mnóstwo gier i zabaw czeka na najmłodszych. W zamkowym parku na targach „Polska Smakuje” organizowanych przez KOWR czekają przysmaki „Polska Smakuje”

Organizatorami festiwalu są: Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Projekt Historia oraz Zamek Książ w Wałbrzychu. Partnerzy festiwalu: UMWD, Miasto Wałbrzych, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, RMF FM, Hydropolis, MPWiK, Polska Smakuje, Lotto, Militaria.pl, Karkonoskie Tajemnice.

PROGRAM

SALA BALOWA

Machiny da Vinci – interaktywna wystawa wynalazków Leonarda da Vinci

SALA KRZYWA – Konferencja Odkrywców

Sobota 10 sierpnia 2019

10.30 Magdalena Woch – Szalone podróże księżnej Daisy:

11.30 Łukasz PrzybylakSzczęka wieloryba, diabelski most i antyczna świątynia czyli opowieść o fascynujących budowlach i dekoracjach dolnośląskich ogrodów historycznych.

12.30 Dzienniki Wojenne – Mity i Fakty rozmawiają: Joanna Lamparska, Andrzej Daczkowski, Tomasz Bonek, z wirtualnym udziałem Agnieszki Dobkiewicz, Andrzeja Dobkiewicza, Sobiesława Nowotnego

13.30 dr n med. Jędrzej Siuta – Zmarli mają głos, czyli tajniki medycyny sądowej

15.00 Joanna Lamparska Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice Gross Rosen – PREMIERA KSIĄŻKI

16.00 Piotr Maszkowski Bursztynowa Komnata wczoraj i dziś, czyli Św. Graal ery atomowej.

17.00 Jacek Podemski Czarnobyl prawda i fikcja. Nasze wyprawy do strefy zero.

SALE CHAGALLA

Zbrodnia i medycyna – wielka kolekcja preparatów anatomicznych, broni oraz narzędzi zbrodni Zakładu Medycyny Sądowej UM we Wrocławiu.

SALE HENRYKA III PIĘTRO

– „m/s Piłsudski – ukryta historia” – wirtualny rejs najwspanialszym polskim transatlantykiem! (sobota-niedziela)

DODATKOWE ATRAKCJE:

Nocne zwiedzanie „Renesans horroru” (10.08) – tylko dla dorosłych.

Uczta Bolka (10.08)– kolacja degustacyjna połączona ze specjalnym zwiedzaniem.

NIEDZIELA 11 sierpnia

Konferencja odkrywców

10.30 Dariusz Garba „Kilka twarzy Dalmusa – tajemnica inżyniera z Bad Charlottenbrunn”.

11.30 Jarosław Rybski Bractwo Wrocławskie – mroki stalinowskiego Wrocławia. Kronika prawdy i legend niespokojnych czasów.

12.30 Andrzej Daczkowski Marzyciele, którzy naprawdę odkrywają. Sukcesy polskich poszukiwaczy.

13.30 Jacek Wolfram 1945. Frontowy Dolny Śląsk.

15.00 Janusz Chmielniak „Magiczna latarnia – dzieje jednego wynalazku”.

16.00 Karol Soberski Tajemnice wielkopolskich pałaców – od „Pana Tadeusza do Wersalu”.

17.00 Krzysztof Kaszub Dziewczęcy obóz pracy 1942-1945 w Strzegomiu (FAL Gräben).

DZIEDZINIEC HONOROWY – BITWA EPOK – Żołnierze dziesięciu epok toczą bitwę na śmierć i życie na jednym placu! (sobota, niedziela od 10.30)

Codziennie DLA DZIECI: Zamek Księcia Henryka – malowanie tarcz, bitwy na miecze, gry średniowieczne. Zapisane w gwiazdach – atrakcje dla rodzin z dziećmi w salach dziecięcych

Odkrywca Karkonoskich Tajemnic – warsztaty dla dzieci. Gra terenowa w zamkowych ogrodach.

Udostępnij
Poprzedni artykułPiotr Rowerowo Mocny
Następny artykułLiga OLAWS – Kolarstwo

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię