Pomiędzy górami

0
1832

Napędzana fotograficzna pasją od lat wędruje po rozmaitych zakątkach globu zbierając wrażenia i fotomomenty; dzięki temu Janina Hebisz-Czuba widziała wiele urokliwych miejsc. W tej odsłonie FOTOSZLAJANEK przenosi nas do jednego z nich, znajdującego się w Masywie Śnieżnika – w otoczeniu lasów i rwących potoków – Miedzygórza.

W dziewiętnastym wieku kurort Wolfelsgrund / Vilci Dul tętnił życiem, doceniano jego walory zdrowotne oraz wypoczynkowe. Z tego okresu świetności do naszych czasów zachowała się charakterystyczna zabudowa w stylu szwajcarskim i tyrolskim.

Wodospad Wilczki otulony jesienną mgiełką

Przyroda…

… i drewniana architektura wespół tworzą urzekającą atmosferę. A zaczęło się dzięki królewnie Mariannie Orańskiej, która w 1839 roku przybyła tu w odwiedziny ze swoim mężem Albrechtem – synem króla Prus. Okolica tak ją zauroczyła, że postanowiła założyć miejscowość przypominającą te w Tyrolu czy Szwajcarii. Marianna była prawdziwą business woman, z jej inicjatywy powstały liczne pensjonaty, gospoda, stawy hodowlane. Zaplanowano także i wytyczono szereg ścieżek spacerowych, a nad huczącym wodospadem zbudowano mostek oraz kilka punktów widokowych połączonych schodami.

Dom wypoczynkowy Gigant

Na stoku pod Śnieżnikiem Marianna zleciła założenie farmy krów, jak w Szwajcarii, ale ten projekt nie wytrzymał próby czasu. Oborę przebudowano na schronisko, które działa do dzisiaj. Marianna Orańska – królewna niderlandzka, córka Wilhelma I Orańskiego, jak na prawdziwą wielką arystokratkę przystało, działała z dużym rozmachem. Była właścicielką wielu majątków na Dolnym Śląsku, mądrze nimi zarządzała i dzięki niej nastąpił rozkwit Ziemi Ząbkowickiej i Kłodzkiej. Okoliczne tereny zawdzięczają jej budowę hut, kamieniołomów, dróg oraz licznych domów.

Drewniana zabudowa na ulicy Śnieżnej

Potok Wilczka wiosenną porą

W 1875 roku…

… do obecnego Międzygórza zawitał doktor Janisch z Jawora, który docenił lecznicze właściwości miejsca i uruchomił ośrodek leczenia chorób płuc. Powstał kompleks uzdrowiskowy Gigant. Skuteczność terapii potwierdzali kolejni goście, głównie z Niemiec. Przez kilkadziesiąt następnych lat wyrosły nowe sanatoria, hotele i pensjonaty. Okres świetności Wolfelsgrund przypadł na lata międzywojenne XX stulecia, wówczas działało tu dziesięć hoteli, piętnaście pensjonatów, sanatorium na sto miejsc, czynna była skocznia narciarska, tor saneczkowy, basen i kąpielisko. Druga Wojna Światowa oszczędziła tę położoną na uboczu klimatyczną miejscowość, zachowały się wszystkie zabytkowe domy. Od 1945 roku Wolfelsgrund należy do Polski, a od 1946 roku znane jest jako Międzygórze.

Kościół pw św. Józefa Oblubieńca NMP

Pokoje gościnne i restauracja Sarenka

Efektowne korzenie drzew w międzygórskich lasach

Przyrodniczą atrakcją…

… miejscowości jest liczący 22 metry, drugi co do wysokości w Sudetach, wodospad na Wilczce. Kiedyś był o 5 metrów wyższy, ale potok zrzucił dołożone przez człowieka skały i wodospad wrócił do skromniejszego, ale nadal atrakcyjnego rozmiaru. Kilkaset metrów poniżej, na początku XX wieku, zbudowano zaporę wysoką na 29 metrów i ponad 100 metrów długą. Dysproporcja pomiędzy niewielkim strumieniem a ogromną zaporą od razu rzuca się w oczy. Jednak budowla powstała, aby zapobiegać często występującym powodziom. Kiedy idzie się przez Międzygórze w stronę Śnieżnika, wzdłuż koryta Wilczki, mija się liczne strugi i strużki, którymi do potoku spływa woda. W 1997 roku rzeczka wezbrała tak, że przelała się przez tamę i dała początek wielkiej powodzi, aż po Wrocław.

Pensjonaty odzyskują dawną świetność

Widząc domy stojące w odległości kilkudziesiąciu metrów od Wilczki, trudno jest wyobrazić sobie, że wypływająca ledwo kilometr dalej, z hali pod Śnieżnikiem, rzeka nabrała wtedy takiej siły, że porywała te domy ze sobą. Jednak mieszkańcy zdołali przywrócić uzdrowisku urok, jakim czarowało przed klęską żywiołową. Znów można podziwiać dekoracyjne balkony, balustrady i inne drewniane zdobienia, a także cały zabytkowy układ architektoniczny.

Przy ulicy Sanatoryjnej stoją dwa wyrzeźbione wilki Basior i Wadera, dzieło Marioli Wawrzusiak – Borcz

Pamiątkowa kolumna skryta w lesie

W Międzygórzu krzyżuje się wiele szlaków pieszych i rowerowych, które pozwalają wygodnie dotrzeć do okolicznych punktów widokowych oraz schronisk. Popularne, mocno uczęszczane ścieżki krzyżują się z prawie pustymi szlakami. Trasy mają różnorodny stopień trudności; są cele wędrówek osiągalne dla niedzielnych spacerowiczów i cele przeznaczone dla bardziej wysportowanych turystów. Zaś czyste, żywiczne powietrze wdychać może każdy.

Willa Trebla wraz z pokojami gościnnymi

Wodospad Wilczki

Potok Wilczka ma źródło w Masywie Śnieżnika

Willa Klara, stylowy pensjonat z sauną

Podczas…

… pobytu w tym sudeckim zakątku warto odwiedzić:

– wodospad Wilczki,

– Sanktuarium Marii Śnieżnej wraz ze schroniskiem na Iglicznej,

– Ogród Bajek,

– szczyt Śnieżnik – 1425 m n.p.m – wraz ze schroniskiem,

– domy w stylu tyrolskim,

– tamę wodną,

Tekst i fotografie: Janina Hebisz-Czuba

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię