Nadodrzanka

0
675

Pociągi w żółto-białych barwach Województwa Dolnośląskich wracają po dziewięciu latach na cały dolnośląski odcinek tzw. Nadodrzanki, czyli trasy kolejowej z Wrocławia do Głogowa.

Dla podróżnych korzystających z połączeń nowością będą przede wszystkim większe pociągi – na trasie pojawią się Impulsy 45WE, pięcioczłonowe pojazdy mogące pomieścić ponad 500 pasażerów. 

 

– Nasz projekt kolejowy to nie tylko przejmowanie nieczynnych linii i przywracanie na nich ruchu pasażerskiego czy zakup nowych pociągów. Samorządowy przewoźnik – Koleje Dolnośląskie systematycznie rozbudowuje swoją ofertę przewozową, czego przykładem jest pojawienie się pociągów KD na popularnej „Nadodrzance”. Cieszę się, że mieszkańcy Wołowa, Brzegu Dolnego i Ścinawy zyskają możliwość podróżowania nowoczesnymi, ekologicznymi, bezpiecznymi i komfortowymi pociągami Kolei Dolnośląskich – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Linia komunikacyjna Wrocław – Wołów – Ścinawa – Głogów – (Zielona Góra) do tej pory obsługiwana była wyłącznie przez Polregio. Przed około 8-10 laty na krótkim odcinku Wrocław – Wołów – Wrocław kursowały pociągi Kolei Dolnośląskich, dlatego można powiedzieć że jest to powrót KD do Wołowa. Na linii realizowany jest dziś następujący standard oferty:

  • odc. Wrocław – Wołów (21 par w dni robocze / 14 par w dni wolne);
  • odc. Wołów – Ścinawa (19 par w dni robocze / 14 par w dni wolne);
  • odc. Ścinawa – Głogów (14 par w dni robocze / 13 par w dni wolne);
  • odc. Głogów – Zielona Góra (11 par w dni robocze / 10 par w dni wolne).

– Koleje Dolnośląskie cały czas się rozwijają i poszerzają swoje usługi. Częściowe przejęcie tej trasy od Polregio z pewnością wzbogaci ofertę, a także będzie dużym ułatwieniem dla pasażerów, którzy będą mieć możliwość korzystania z pociągów elektrycznych naszego przewoźnika  – przyznaje Tymoteusz Myrda, Członek Województwa Dolnośląskie.

W nowym, zaktualizowanym rozkładzie jazdy pociągów 2022/2023, który wejdzie w życie 11 grudnia br. zaplanowano częściowe przejęcie realizacji oferty od Polregio przez Koleje Dolnośląskie, które realizować będą ofertę w zakresie:

  • odc. Wrocław – Wołów (5 par w dni robocze / 3 pary w dni wolne);
  • odc. Wołów – Ścinawa (5 par w dni robocze / 3 pary w dni wolne);
  • odc. Ścinawa – Głogów (3 pary codziennie).

Pozostałe połączenia jak i połączenia na odcinku Głogów – Zielona Góra realizowane będą nadal przez Polregio.

– To wielki dzień dla Wołowa, dziękuję Marszałkowi i Sejmikowi Województwa za tę wspaniałą wiadomość dla naszych mieszkańców. Myślę, że skorzystają z tego nie tylko oni, ale także mieszkańcy Wrocławia którzy przyjadą tu wypocząć, zwiedzać i spędzać wolny czas – dodaje Dariusz Chmura, Burmistrz Wołowa.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię