Z klasyką i jazzem przez Dolny Śląsk 

0
857

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii. Samorząd województwa podpisał dziś list intencyjny inicjujący stworzenie na Dolnym Śląsku projektu Polskiego Impresariatu Muzycznego. W budżecie województwa zaplanowano na ten cel 200 tys. zł.

Dziś w obecności Krzysztofa Maja, członka zarządu województwa oraz Katarzyny Meissner, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, podpisano uroczysty list intencyjny. Jego efektem będzie powstanie w regionie Polskiego Impresariatu Muzycznego pn. Z klasyką przez Polskę, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podstawowym założeniem tej inicjatywy jest prezentowanie wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

– Wyjście z „zamkniętych instytucji” bezpośrednio do odbiorców w mniejszych ośrodkach gminnych i powiatowych jest moim kluczowym postulatem od początku pełnienia funkcji Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialnego za sprawy kultury. Podczas rozmowy z Panią Dyrektor Katarzyną Meissner szybko okazało się, że w podobny sposób myślimy o tym, jak umożliwić Dolnoślązakom dostęp do wysokojakościowej oferty kulturalnej. Chcemy zachęcać do obcowania z muzyką klasyczną i jazzową, ale przede wszystkim promować naszych dolnośląskich artystów. Będziemy zapraszać melomanów do zapomnianych i nieoczywistych „miejsc koncertowych”, więc doznania muzyczne staną się także pretekstem do eksploracji turystycznej – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W konferencji wzięli udział również artyści, którzy zagrają podczas inauguracyjnych koncertów na Dolnym Śląsku – Janusz Wawrowski oraz Mischa Kozłowski. Pierwsze występy w ramach projektu zaplanowano w Polkowicach, Prochowicach i Oborze.

– Jestem niezwykle wdzięczna i dumna, że jeden z naszych najważniejszych projektów, realizowany od 2019 roku dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, znalazł tak wyraźne uznanie na Dolnym Śląsku. Do tej pory zrealizowaliśmy w tym regionie 43 koncerty i każdy z nich był wspaniałym spotkaniem z muzyką klasyczną lub jazzową. Wspaniałym i wzruszającym – bo to właśnie podczas takich wydarzeń powstają najpiękniejsze doświadczenia, zarówno dla publiczności, jak i samych wykonawców – dodaje Katarzyna Meissner, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Najlepsi artyści, wspaniały repertuar – to filary koncepcyjne Polskiego Impresariatu Muzycznego. W ten sposób budujemy trwałe i profesjonalne sieci organizacyjne z myślą o kulturze najwyższej próby, dostępnej nawet w najmniejszych miejscowościach – dodaje.

Za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiadać będzie nowa komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zaproszeni zostaną także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

Więcej informacji o zaplanowanych wydarzeniach: https://okis.pl/

O Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Instytut działa na rzecz rozwoju i profesjonalizacji środowiska muzycznego i tanecznego, edukacji muzycznej i tanecznej, wspierania badań naukowych w zakresie muzyki i tańca, a także ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego. Zespół Instytutu codziennie dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Więcej informacji o projekcie „Z klasyką przez Polskę” można znaleźć na stronach:
https://muzycznyimpresariat.pl/
https://nimit.pl/dzialalnosc/z-klasyka-przez-polske/

Szczegóły na temat poszczególnych projektów i programów NIMiT dostępne są na stronie: www.nimit.pl

 

(umwd)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię