Wystawy legnickie na finiszu

0
1067

To już ostatnia szansa, żeby w legnickiej Galerii Sztuki obejrzeć wystawy „Niebezpieczne zabawy” Henryka Cześnika oraz „Sztuka uśmiechu i refleksji” Alego Miraee (Galeria Ring). Ekspozycje będą czynne jeszcze tylko do niedzieli (za wyjątkiem soboty 15 sierpnia).

Warto skorzystać z tej szansy i odwiedzić wystawę malarstwa w głównym budynku Galerii przy placu Katerdalnym 1. „Najmniejszym formatem i rysunkiem Henryka Cześnika, jaki zobaczymy na wystawie Niebezpieczne zabawy jest praca na paragonie z restauracji, który Autor potraktował – zapewne w oczekiwaniu na kelnera – swą nieodłączną wizją świata odczłowieczonego, kalekiego, surowego, przekreślając wspomnienie cytrynowej tarty obsesyjną refleksją o brzydocie, przemijaniu i niepewności wszelkich absolutów. Rysunki na kopertach, kawałkach kartonów, kolaże – zdawkowe, nieduże, zdradzające rozpasanie kreski, wizji i oryginalne potraktowanie tworzywa, dopełniają wystawy zdominowanej przez wielkie formaty i prace na prześcieradłach. Ciekawie zaserwowane drobne przejawy talentu, groteski, humoru dopełnią artystycznej uczty, po której może rozboleć sumienie” – opowiada Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki. Na wystawę składają się prace przygotowane przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart Jerzego Zegarlińskiego. Na miejscu można także obejrzeć krótki film, opowiadający o twórczości Cześnika.

Drugą, kończącą się wystawą jest „Sztuka uśmiechu i refleksji” irańskiego mistrza karykatury, Alego Miraee w Galerii Ring. Odbywa się ona w ramach festiwalu Satyrykon – jednej z najbardziej znanych i prestiżowych imprez tego typu na świecie – organizowanego cyklicznie przez Legnickie Centrum Kultury oraz Fundację Satyrykon. Ali Miraee był laureatem nagrody Grand Prix Satyrykonu w 2019 roku, w tym zaś zasiadał w jury konkursu. Na wystawie zobaczymy rysunki odnoszące się do między innymi do globalnego ocieplenia, fanatyzmu religijnego i dewastacji środowiska naturalnego. Artysta dostarczy nam tym samym wielu powodów zarówno do tytułowego „uśmiechu”, jak i „refleksji” – nad ludzką naturą i współczesnym światem. Przeciwwagę dla tych poważnych prac stanowią lekkie w odbiorze rysunki czysto humorystyczne, opierające się na żartach sytuacyjnych, które także są częścią satyrykonowej ekspozycji.

Sale wystawiennicze Galerii czynne są od czwartku do soboty, w godzinach od 14:00 do 18:00 oraz w niedzielę od 12:00 do 18:00. 15 sierpnia Galeria Sztuki jest nieczynna. Wstęp jest – jak zawsze – wolny.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię