Wystawa „Madonny Kresowe”

0
363

17 listopada br. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Spalonej odbyła się wyjątkowa wystawa pn. „Madonny Kresowe”, którą zorganizował Powiat Legnicki przy współpracy Gminą Kunice oraz Kołem Gospodyń Wiejskich „Szczytniczanki” ze Szczytnik nad Kaczawą.

Udział w wydarzeniu wzięli: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Radny Powiatu Legnickiego Jan Łukasz, Dyrektor Wydziału Oświaty Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Kunice, autorzy dzieł, ich rodziny i przyjaciele oraz zaproszeni goście. Pomysłodawcą dzieł i kuratorem wystawy jest dr Edyta Rola – Marcinowska.

Powstanie wystawy było bardzo czasochłonne i wymagało ogromnej precyzji. Dzięki ogromnemu nakładowi pracy wielu osób powstały wyjątkowe dzieła, które przyczyniły się do krzewienia tradycji oraz pielęgnowania wartości kulturalnych Kresów Wschodnich wśród mieszkańców naszego regionu. Wspólne zaangażowanie, cierpliwość, determinacja, a przede wszystkim zdolności twórcze zaowocowały powstaniem unikalnej ekspozycji zawierającej 7 prac wyklejanych z małych kawałków gazet reklamowych (technika kolażu mozaikowego). Wykonane prace stały się inspiracją do stworzenia wystawy, która zaprezentowana została w ramach obchodów 25-lecia Powiatu Legnickiego.

Autorami dzieł są:

Madonna Ostrobramska, Madonna Bieszczadzka – Wiejski Ośrodek Kultury Szczytniki nad Kaczawą i Bieniowice,

Madonna Trocka, Madonna Berdyczkowska – Koło Gospodyń Wiejskich „Szczytniczanki” ze Szczytnik nad Kaczawą,

Madonna Lwowska – Sołectwo Koskowice,

Madonna Nadwórna – Fundacja „Pomagamy i Kropka”,

Madonna Janowska – Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu.

Jak podkreśliła Wicestarosta Legnicki Janina Mazur celem wystawy było zachowanie i spopularyzowanie pamięci o kresowych wizerunkach Madonn, bowiem w dziejach narodu i państwa polskiego rola świętych miejsc i obrazów wykraczała często poza czysto kultowe funkcje, łącząc się z postawami patriotycznymi, szerzeniem oświaty i kultury oraz podtrzymywaniem polskości. Kiedy po zakończeniu działań wojennych Polacy zostali zmuszeni do opuszczenia Kresów, zabierali ze sobą w drogę do nowego życia oprócz skromnego osobistego dobytku święte obrazy. Są one obecnie czynnikiem integrującym ludność wysiedloną z Kresów i jednocześnie gwarantują ciągłość kultu. Wiele z nich otoczonych jest czcią jako cudowne obrazy Matki Boskiej, powierniczki dramatycznych losów mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, a także uznawane są za symbol duchowej łączności mieszkańców naszego regionu o kresowych korzeniach z ziemią rodzinną swoich przodków. Kopie ikon znajdują się w legnickich świątyniach oraz w kościołach na terenie naszego powiatu. Miasto i Gmina Prochowice poszczycić się mogą posiadaniem oryginału ikony Madonny Janowskiej, która znajduje się w Kościele św. Jana Chrzciciela. Natomiast w Katedrze Legnickiej znajduje się oryginalny obraz Matki Boskiej Nadwórnej.

Uświetnieniem wystawy była prezentacja pieśni patriotycznych i kresowych przez dzieci i młodzież ze Studia Piosenki w GOKiS Kunice, Chór „Dnia Jednego” z Prochowic oraz Zespół „Przyjaciele” z Koskowic. Miłym akcentem wydarzenia było wręczenie podziękowań i Albumów „Człowiek i Przyroda” wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie prac. Serdeczne podziękowania wraz Miedziorytem „Wiatrak w Jerzmanowicach” z rąk przedstawicieli Zarządu Powiatu Legnickiego odebrała kurator wystawy dr Edyta Rola – Marcinowska.

Dzięki wydarzeniu mogliśmy przeżywać chwile wzruszeń, jakie towarzyszą w obcowaniu ze sztuką.

Wydarzenie prowadziła Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska.

Pragniemy serdeczne podziękować Pani Elżbiecie Zarzyckej Przewodniczącej i wszystkim Członkom Koła Gospodyń Wiejskich „Szczytniczanki” ze Szczytnik nad Kaczawą za wsparcie organizacyjne podczas realizacji przedsięwzięcia.

Wystawa dostępna będzie dla Państwa w Świetlicy Wiejskiej w Spalonej w terminie do 24 listopada 2023 r. w godz. 11:30-19:30.

Zapraszamy.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię