W STYCZNIU W GALERII SZTUKI

0
1391

Styczeń w legnickiej Galerii Sztuki upływa pod znakiem szkła i fotografii, ale legniccy galernicy nie zapominają również o rodzinnych seniorach, którzy w tym miesiącu obchodzą swoje święto.

Specjalnie z okazji Dnia Babci (21.01.) i Dziadka (22.01.) Działająca przy Galerii Sztuki Otwarta Pracownia Sztuki (ul. Chojnowska 19) przygotowała warsztaty ceramiczne, które poprowadzą artyści z legnickiej pracowni ceramicznej Ananda. Pod ich okiem uczestnicy będą mogli wykonać prezent dla ukochanej babci lub dziadka albo po prostu wspólnie spędzić czas, tworząc własne, małe dzieła sztuki. Uformowane i ozdobione prace zostaną zabrane do wypalenia, a następnie wrócą do autorów. Na warsztaty w dn. 24 stycznia o godz. 17:30 zapraszamy dzieci z babciami i dziadkami lub rodzicami. Ilość miejsc na zajęcia jest ograniczona, zachęcamy więc do zapisów mailowych pod adresem galeria@galeria.legnica.eu lub telefonicznych pod numerem (76) 862 09 10. Prace będzie można wykonywać indywidualnie lub w parach. Wstęp na zajęcia jest darmowy, ale opłata za każdą wykonaną pracę wynosi 35 zł (możliwość wykonania do 4 prac).

Jednocześnie przypominamy, że do końca miesiąca w Galerii Sztuki (Plac Katedralny 1) podziwiać można prace międzynarodowych artystów szkła, którzy zostali zaproszeni do wystawy głównej Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”. W tym roku podjęli się oni stworzenia w szklanej materii prac interpretujących przewrotny tytuł wystawy: „Piękny i Bestia”. Zadanie nie było proste, zapraszamy zatem, aby osobiście ocenić, na ile artystom udało się oddać w szkle ideę zawartą w tytule.

Na odwiedzających wystawę czeka przynajmniej kilka niespodzianek. Miłośnicy bardziej tradycyjnych form nie będą oczywiście zawiedzeni – warto wspomnieć choćby o pracy włoskiej artystki Simone Crestani, łączącej w niezwykły sposób czystość i finezyjność formy. Na nie mniejszą uwagę zasługują mniej ortodoksyjne interpretacje nie tylko tytułu wystawy, ale samego materiału, czyli szkła. Tutaj zaskoczeniem będzie na pewno „Dawid i Goliat” Aleny Matejki, a dłuższą refleksję sprowokuje niesamowita Ofelia Yoshiko Okady. Swoistą atrakcją wystawy są również prace Iwony Demko – artystki nie pracującej na co dzień ze szkłem, stąd być może pojawiający się w jej pracach motyw tłuczonego szkła…

Z Iwoną Demko – naczelną feministką kraju – oraz kuratorką wystawy – Anitą Bialic – spotkamy się jeszcze raz 24 stycznia o godz. 18:00 na spotkaniu dyskusyjnym pod hasłem „(Nie)jestem feministką!”. Temat spotkania nawiązuje do tytułu szklanej prezentacji: on – piękny, ona – feministyczna bestia.

Do Galerii Ring (Rynek 12) zapraszamy z kolei spragnionych dalekich podróży i odrobiny egzotyki. Na wyprawę w najodleglejsze zakątki świata zabierze odwiedzających Edward Grzegorz Funke – fotografik-reportażysta, autor wystawy „Portret ze Świata”. Prezentowane fotografie dokumentują odległe kraje i kultury, przede wszystkim jednak portretują mieszkańców wielu kontynentów, tworząc barwną mozaikę ludzkich typów i codziennych, a jednak kulturowo bardzo odległych, sytuacji.

(galeria)

Udostępnij
Poprzedni artykułDla frankowiczów
Następny artykułKosek w bibliotece

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię