Satyrykon w Galerii Ring – wystawa przedłużona!

0
1407

„Sztuka uśmiechu i refleksji” – legnicka ekspozycja rysunków Alego Miraee – trwa. Można ją odwiedzać aż do 16 sierpnia, w Galerii Ring. „Nie zapominajmy, że jest to wystawa satyrykonowa, więc skoro jest możliwość, by jeszcze dłużej towarzyszyła innym festiwalowym prezentacjom w Muzeum Miedzi, galerii Satyrykon i Teatrze Modrzejewskiej (hol starego Ratusza), to chętnie na to przystajemy” – komentuje Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy.

 

Warunki ku temu są – z powodu spowodowanego pandemią spowolnienia i zamrożenia także w kulturze Galeria Sztuki, jak wszystkie instytucje kultury, musiała brutalnie zweryfikować własne plany wystawiennicze i zrezygnować z wielu zaplanowanych na ten rok propozycji. Skorzystają na tym fani Satyrykonu – wystawę rysunków, które są „lekiem na całe zło”, będzie można oglądać kilka tygodni dłużej. Ponieważ sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na odbycie się wernisażu, organizatorzy wydarzenia – Legnickie Centrum Kultury i Fundacja Satyrykon – przygotowali specjalny film z oprowadzaniem po wystawie, w którym możemy posłuchać także wypowiedzi samego artysty:

https://www.facebook.com/SatyrykonLegnica/videos/3977298995645742/ 

W swojej satyrycznej twórczości Ali Miraee posługuje się żartem sytuacyjnym, jednak nie ucieka od tematów trudnych i poważnych. Irański mistrz karykatury z charakterystycznym dla siebie błyskotliwym poczuciem humoru oraz wyczuciem absurdu komentuje społeczno-polityczną rzeczywistość. Sięga po tematykę religijną, ekologiczną, społeczną – dostarczając powodów zarówno do tytułowego „uśmiechu”, jak i „refleksji”.

Ekspozycja odbywa się w ramach festiwalu Satyrykon – jednej z najbardziej znanych i prestiżowych imprez tego typu na świecie. Miraee był laureatem nagrody Grand Prix Satyrykonu w 2019 roku – w tym roku zaś zasiadał w jury konkursu. W ramach Satyrykonu – poza konkursem – rok rocznie odbywają się również wystawy najwybitniejszych przedstawicieli sztuki satyrycznej.

Ali Miraee urodził się 18 lipca 1979 r. w Teheranie. Ukończył studia magisterskie z zakresu wzornictwa przemysłowego. Swoją karierę w komiksach rozpoczął jako nastolatek. Od samego początku szlifował swój osobisty styl, ujawniając humorystyczny pogląd na bardzo poważne i abstrakcyjne kwestie, takie jak śmierć, religia, wolność i dyktatura. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana w konkursach na całym świecie – w kategoriach takich jak karykatura, czarny humor, czy komiksy polityczne. 

Przypominamy, że sale wystawiennicze są obecnie czynne od czwartku do soboty w godz. 14.00-18.00, a w niedziele – w godz. 12.00-18.00. Ekspozycja udostępniona jest, jak zawsze, bezpłatnie. 

(galeria)

Udostępnij
Poprzedni artykułNiedźwiedź nowym trenerem Polkowic
Następny artykułTwórczo

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię