Mamy nową galerię!

0
1111

Nie wychodząc z domu można oglądać wystawę E-mocje!, uświetniającą 30. jubileusz Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE. Galeria Sztuki udostępniła wirtualną ekspozycję https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/3464019/e-mocje, na której pojawiły się wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione w Przeglądzie w latach 2000 – 2019.

Na ekspozycji znajduje się 71 prac autorstwa 68 absolwentów wyższych uczelni artystycznych, czyli cała kolekcja obrazów laureatów Przeglądu, budowana przez Galerię od 2000 roku. To e-mocjonująca, sentymentalna podróż przez barwną historię ostatnich dekad młodego malarstwa polskiego, podczas której możemy zaobserwować style, kierunki i nowe nurty, wyznaczające drogę i rysujące przyszłość współczesnej sztuki. Wachlarz prezentowanych zjawisk jest naprawdę szeroki – począwszy od dzieł osadzonych w tradycji malarstwa realistycznego, po wyszukane, abstrakcyjne formy ekspresji. Wielu młodych wówczas twórców, którzy wygrali w Legnicy to dziś dojrzali i uznani artyści, jak np. Dominik Lejman, Sebastian Krok, Julia Curyło czy Halina Trela.

Wirtualna galeria pojawiła się na profesjonalnej platformie Kunstmatrix, w przestrzeni o jakiej moglibyśmy pomarzyć w realu. Jest to godne uświetnienie jubileuszowego Przeglądu, który jest jednym z najstarszych konkursów malarskich w Polsce. Przez minione 30 lat Przegląd ugruntował swoją pozycję imprezy prestiżowej, obejmowanej patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Legnicy. Udział w PROMOCJACH jest dla młodych artystów szansą na zaistnienie na trudnym rynku sztuki, a z drugiej strony – areną prezentacji najnowszych i najciekawszych zjawisk, jakie pojawiają się we współczesnym malarstwie” – wyjaśniają pomysłodawcy z Galerii Sztuki.

Na projekt E-mocje! Wirtualny spacer przez historię malarstwa młodych oprócz wystawy złoży się cykl działań w sieci. Jeszcze w tym tygodniu – w piątek o godz. 18:00 – będzie to transmsja wernisażu oraz (bezpośrednio po wernisażu o godz. 18:15) przeprowadzona na żywo debata o sztuce współczesnej, z udziałem znawców i artystów, której punktem wyjścia będzie 30 lat PROMOCJI w Legnicy. Z kolei w drugiej połowie grudnia Galeria Sztuki zaprosi widzów na oprowadzanie kuratorskie, które ułatwi i uprzyjemni kontakt z tak różnorodną wystawą. Programu dopełnią rozmowy o sztuce w formie podcastów, oraz cykl filmów z pracowni wyróżnionych i nagrodzonych artystów. Ponadto opublikowany zostanie katalog w formie pdf, a także teksty krytyczne i jubileuszowe na temat Przeglądu. Wszystko to znajdziemy na specjalnie przygotowanej stronie internetowej Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE. O kolejnych wydarzeniach organizatorzy będą informować na bieżąco, między innymi za pośrednictwem galeryjnego Facebooka.

E-mocje! Wirtualny spacer przez historię malarstwa młodych to nawiązanie do nazwy PROMOCJE, ale także do ambiwalentnych uczuć dotyczących funkcjonowania sztuki wyłącznie w przestrzeni wirtualnej w pandemicznym czasie, jak również do silnych emocji, które kojarzymy z jednej strony z bezkompromisową twórczością młodych artystów, a z drugiej – z ogólnopolskim konkursem, w którym wygrywają najlepsi z nich. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię