Kruszce z legnickiej Galerii

0
1060

Znamy zwycięzców 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Wciąż Człowiek? – wśród nich artyści z Polski!

Za nami najbardziej emocjonujący moment Legnickiego Festiwalu SREBRO – kulminacja i ogłoszenie wyników 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Wciąż Człowiek? Główna nagroda – Grand Prix Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu drugi rok z rzędu powędrowała do Polaka – Tadeusza Jaśkowiaka, którego Smartfon łupany ujął jurorów formalnym połączeniem stylu dwóch odległych epok: kamiennej i nowych mediów. II Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy otrzymała Mariana Bilbao Gonzalez-Dueńas z Hiszpanii za zachwycającą, z idealnie wypolerowaną powierzchnią broszę, w której możemy przejrzeć się niby w lustrze, pt. Zapomnij swe imię. Laureatką III Nagrody MKDNiS została Czeszka – Miroslava Veselá, za niosący pozytywny komunikat zestaw serc pt. Nadzieja. Pierwsze z nich wykonała ręcznie z gliny, drugie ze srebra technikami jubilerskimi, a trzecie maszynowo. Nagrodę Galerii Sztuki dostała Kirsten Plank z Niemiec za pracę pt. Twarz 1 – wielobarwny naszyjnik-puzzle, który zawieszany na szyi ulega dekonstrukcji, a odkładany z powrotem do pudełka – może na powrót przybrać kształt obrazka z wielu elementów układającego się w portret. Srebrną Ostrogą, czyli nagrodą dla artysty, który zaskoczył swoim bezkompromisowym przekazem, który wyróżniona została belgijska artystka Tieke Sheerlinck, która nadesłała pracę przedstawiającą małą złotą łódeczkę wypełnioną sztucznymi diamencikami. To łódź pełna uchodźców o wymownym tytule Cenni ludzie, o których zapomnieli możni świata, a w których ona pragnie widzieć skarb, jakim jest każdy człowiek.

Zofia i Witold Kozubscy

Nagrody pozaregulaminowe otrzymali: Esther Heite z Niemiec (wyróżnienie europejskiego magazynu Lost in Jewellery), Annarita Bianco z Włoch (wyróżnienie rzymskiej galerii Mydaybyday), Tieke Sheerlinck z Belgii (nagroda firmy Usługi Odlewnicze), Alexander Blank z Niemiec (wyróżnienie honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy), Ruudt Peters z Holandii (wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych), Silvia Bellia z Włoch (nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników), Koreanka Ji Young Kim (nagroda Targów Inhorgenta z Monachium) oraz twórcy z Polski: Michalina Owczarek-Siwak (nagroda firmy Hopea), Małgorzata Kalińska oraz Zofia i Witold Kozubscy (nagrody Galerii YES).

Małgorzata Kalińska

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej każdego roku przyciąga rzesze twórców biżuterii autorskiej z całego świata. Na bieżącą edycję 186 artystów z 35 krajów nadesłało 357 prac. Ten pokaźny zestaw oceniło międzynarodowe jury złożone z autorytetów i specjalistów w dziedzinie biżuterii i designu: twórcy i pedagodzy Caroline Broadhead z Wielkiej Brytanii, Georg Dobler z Niemiec, Darijus Gerlikas z Litwy, a także Maria Magdalena Kwiatkiewicz – właścicielka marki YES Biżuteria i YES Galerii oraz Sławomir Fijałkowski, który od wielu lat wspiera Festiwal jako doradca programowy. Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem: obrady po raz pierwszy w ponad 40-letniej historii Festiwalu odbyły się online, co w przypadku takiej dziedziny sztuki jak biżuteria (dedykowana ciału) jest wyjątkowo trudne. Do wystawy pokonkursowej wyselekcjonowano prace 44 artystów z 16 krajów. Oglądać je można na ekspozycji w Galerii Sztuki. Obiekty odrzucone, zgodnie z festiwalową tradycją, prezentowane są na wystawie Holownia, której nazwa pochodzi od miejsca ekspozycji – holu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Wydarzenie nie mogłoby odbyć się bez szeregu patronów, sponsorów i fundatorów. „Nasz główny sponsor, KGHM Polska Miedź S.A., jak co roku, przekazał na rzecz zwycięzców srebrny granulat, za sprawą którego Festiwal narodził się właśnie w Zagłębiu Miedziowym. W tym roku dzięki mecenatowi spółki, do artystów trafiło 5 kg srebra, za co serdecznie dziękujemy” – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki. Ponadto Festiwal SREBRO dofinansował Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który – obok Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Legnica – objął wydarzenie patronatem honorowym.

Miroslava Vesela

Kulminacja SREBRA to nie tylko ogłoszenie wyników Konkursu, które – mimo formuły online – przyniosło wiele emocji i zaskoczeń. Organizatorzy udostępnili też m.in. serię filmów przybliżających wystawy, z udziałem artystów i kuratorów, katalogi w wersji elektronicznej, animacje i sesje zdjęciowe. Wszystkie materiały multimedialne wciąż można oglądać na festiwalowej stronie i mediach społecznościowych.

Przypominamy, że wystawy w ramach tegorocznej odsłony Legnickiego Festiwalu SREBRO można zwiedzać w siedmiu lokalizacjach w sercu miasta.

Więcej informacji na silver.legnica.eu

zdjęcie główne: praca Michaliny Owczarek-Siwak

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię