Końca świata nie będzie

0
306

24 lutego w Parafii Greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu odbędzie się spotkanie autorskie ze Stanisławem Bielskim, które poprowadzi Anna Ursulenko.

 

Antologia „Końca świata nie będzie” składa się z dwudziestu czterech odrębnych głosów poetek i poetów ukraińskich. Ich rzeczywistość od lutego 2022 roku jest brutalnie niszczona przez zmasowane ataki rakietowe, świszczącą nad głowami ostrą amunicję i widok porzuconych na ulicach ciał. Suma tych osobistych doświadczeń jest świadectwem okrutnych zbrodni, jakich wciąż dopuszcza się barbarzyński najeźdźca.

To zarazem pokaz siły i woli przetrwania. Żyjąc w poczuciu ciągłego zagrożenia, ludzie nie rezygnują jednak z marzeń. Czteroletnia bohaterka z wiersza Dmytro Łazutkina marzy, żeby tata kupił jej lody i opowiadał, skąd bierze się wiatr. Zaś ojciec przy wyciu syreny alarmowej zwierza się jej ze swoich pragnień. Marzę aby wojna się zakończyła / i żebyśmy nie musieli się ukrywać przed rakietami / marzę żebyś ty była żywa / i twoja siostra / i mama / i wszyscy. Ukraińcy uczą się, jak przeżyć w skrajnie beznadziejnych warunkach. W betonowych schronach. Bez dostaw prądu i ciepła. Każdego dnia starają się ocalić godność i człowieczeństwo. Nie poddają się. Walczą. Nie tylko na froncie, przy szpitalnych łóżkach czy organizacji pomocy humanitarnej, ale również, jak zebrani w tej antologii autorzy, czyniąc zapiski z codzienności. Слава Україні!

Krzysztof Śliwka

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię