Galeria Sztuki zaprasza – Spotkania z poezją i sztuką

0
357

Po świątecznej przerwie warto wrócić do spotkań ze sztuką. Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na pierwsze wydarzenia w nowym roku. Ich tłem są aktualne wystawy – „Wyobraźnia i pamięć” Marii Król i 31. Ogólnopolski Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE.

W czwartek (11 stycznia) o godz. 17.00 w Galerii Ring odbędzie się spotkanie autorskie Marii Król, która właśnie wydała nowy tomik wierszy „A na Cergowej bal”. Poprowadzi je Marta Berowska – wielokrotnie nagradzana poetka, która debiutowała w konkursie poetyckim w 1971 roku w Grupie Literackiej Forum Poetów Hybrydy. Była uczestniczką warsztatów i ruchu noworomantycznego w Konfederacji Nowego Romantyzmu. Jest też autorką baśni, legend i wierszy dla dzieci. Przez wiele lat opiekowała się grupami młodych twórców, pisała reportaże i artykuły o tematyce społecznej, kulturalnej i politycznej, oraz współpracowała z wydawnictwami edukacyjnymi jako autorka tekstów do ćwiczeń. Wiersze Marty Berowskiej tłumaczone były na język angielski, czeski, ukraiński, serbski i łużycki.

Marta Berowska porozmawia z Marią Król o najnowszym tomiku artystki, której wystawę pasteli oglądać będzie można jeszcze do 21 stycznia, a także odczyta jej wiersze. Będzie to też niezwykłe spotkanie dwóch poetek, które przybliżą swoje perspektywy twórcze. Wstęp wolny.

Galeria Sztuki zaprasza także w piątek (12 stycznia) o godz. 17.00 – tym razem on-line – na debatę, podczas której wraz ze współorganizatorami wydarzenia, doktorantami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zastanowimy się „Co cieszy oko?”. Pretekstem do refleksji nad tak postawionym pytaniem będzie wystawa 31. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa PROMOCJE.

Czy to, co „cieszy oko” jurorów konkursu jest tym samym, co „cieszy oko” widza? Jaka jest kondycja współczesnego malarstwa w warstwie technicznej i znaczeniowej, i jaka jest przyszłość sztuki współczesnej? To jedne z wielu pytań, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy rozmowy, w której wezmą udział m.in. Magdalena Ujma – znana krytyczka i historyczka sztuki, Konrad Ciszewski – kurator i autor licznych projektów oraz Justyna Teodorczyk – dyrektorka Galerii Sztuki.

Udział bezpłatny. Link do debaty on-line pojawi się na stronie galeria.legnica.eu

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię