Galeria Sztuki podsumowuje rok

0
283

To był kolejny intensywny rok w legnickiej Galerii Sztuki! Instytucja przygotowała kilkadziesiąt wystaw sztuki współczesnej, na których zaprezentowano blisko dwa tysiące obiektów, artystów z ponad 30 krajów z całego świata. Najlepszym 30 rozdano nagrody wartości blisko 90 tysięcy złotych.

Galeria pozyskała blisko dwieście tysięcy złotych dofinansowania. Dzięki temu zaprosiła nas na ponad pięćdziesiąt godzin warsztatów artystycznych, sześćdziesiąt godzin oprowadzań kuratorskich oraz liczne projekty edukacyjne, spotkania autorskie, panele dyskusyjne i koncerty, a nawet sesje jogi. Oprócz tego, w Galerii Sztuki czytano bajki i książki dla dzieci. Słuchano dźwięków natury, czy koncertów zorganizowanych wspólnie z ArtCaffe Modjeska. Nie brakowało spotkań i oprowadzań przy kawie. W samym okresie letnim Galerię odwiedziło ponad dwieście rodziców z dziećmi.

„Pokazaliśmy najnowsze i eksperymentalne dokonania w wielu dziedzinach sztuk wizualnych – w biżuterii artystycznej, malarstwie, rysunku, fotografii i multimediach. Ale udowodniliśmy, że sztuka jest dla każdego, i każdy – od najmłodszych do najstarszych – znajdzie u nas coś dla siebie. Cieszymy się, że zamieniamy Galerię w otwartą przestrzenią spotkań, warsztatów, czytelnię, miejsce wymiany myśli i poglądów, ubrań, książek i roślin doniczkowych– opowiadają pracownicy Galerii Sztuki.

Można przyznać, że Galeria jest też miejscem sprzyjającym refleksji i relaksowi, a także nieszablonowemu koncertowi ze sztuką. W Art Cafe Modjeska dla publiczności Galerii wystąpili Piotr Rachoń Quartet, Strefa Niskich Ciśnień i Michał Zygmunt – Odra Sound Design. Nie zabrakło poezji – galerię odwiedziły poetki – Agnieszka Wolny-Hamkało pisarka znana z TVP kultura i współpracy z polskim teatrem, czy charyzmatyczna Ilona Witkowska jedna z artystek mieszkających w Sokołowsku. Dowiedzieliśmy się od nich, jak czytać świat inaczej. Z kolei humorystycznym, choć nie pozbawionym trudnych refleksji sposobem na „czytanie” świata podzielił się „pan ziemniak” – postać wykreowana przez Filipa Zawadę, autora książek, poetę i człowieka teatru.

Galeria pokazała, jak wiele różnych odsłon może mieć sztuka i spotkania z nią. Zaprosiła do Legnicy Book Truck księgarnię na czterech kółkach z wyborem książek najlepszych wydawnictw w Polsce. Natomiast w każdą sobotę lata najmłodsi słuchali bajek podczas cyklicznego „czytania na dywanie”. Dzieciom czytał m.in. Przemek Corso.

Szerokim echem odbił się, na arenie międzynarodowej, Legnicki Festiwal SREBRO. Na kilkunastu wystawach biżuterii artystycznej zaprezentowano blisko tysiąc dzieł, również z najodleglejszych rejonów świata, m.in. z Japonii. Wystawy z Legnicy goszczono podczas Rumuńskiego Tygodnia Biżuterii w Bukareszcie, gdzie w jury prestiżowego konkursu po raz kolejny zasiadła szefowa Galerii. Dołączyła też do konkursu Global Design Graduate Show organizowanego przez londyńskie Arts Thread we współpracy z marką Gucci. Wystawa Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ powędrowała nie tylko do Bukaresztu, ale także do Poznania, Łodzi, Warszawy, Gdańska, Kiszyniowa i Monachium.

A jaki będzie ten rok w Galerii Sztuki? Pełen pomysłów i kolejnych projektów i wyzwań! Czeka w niej pyszna kawa, biblioteka roślin, które wydaje i przyjmuje doniczkowe kwiaty, stoisko bookcrossingowe, na którym można zostawić lub zabrać książkę dla siebie oraz różowa skrzyneczka oferująca bezpłatne kobiece artykuły higieniczne. W lecie przed galerią znów znajdą się leżaki, w zimę gorąca herbata, a przez cały rok darmowe katalogi, broszury i przypinki. Wstęp na wystawy i wydarzenia jest zawsze bezpłatny. Z pewnością czeka nas kolejny rok niezwykłych spotkań ze sztuką współczesną.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię