FIXEL – Świdnicki Rap – kulisy

0
928
Ostatnio mój serdeczny sąsiad, jako, że obaj słuchamy rapu, polecił mi undergroundowego artystę ze Świdnicy, któremu wiele lat wstecz pomagał wydać pierwsze „fizyki”. Mowa tu o Adamie Orlińskim w środowisku znanym bardziej jako Fixel,  który od lat hurtowo nagrywa kawałki jak maszyna, pełne bezkompromisowych tekstów, często w oldschoolowym stylu, pomysłowe, celne linijki, które wpadają w ucho i już zostają w głowie…

 

[MS].  Jak powstał twój pseudonim?
[Fixel] Ksywka Fixel wzięła się z czasów szkolnych gdy byłem łobuzem, ucieczki, zadymy w szkole i nie tylko (ktoś kiedyś powiedział, że jestem zfixowany, czyli mam nie równo pod sufitem) stąd Ksywka Fixel, tak się przyjęło. Wcześniej miałem różne pseudo, „Forest” za czasów podstawówki, „Orzeł” od nazwiska Orliński, lecz Fixel była taka chyba najbardziej trafna i została.
[MS] . Od czego zaczęła się twoja przygoda z muzyką?
[Fixel] Z ziomkami z dzielnicy słuchaliśmy Rapu i z czasem sami zaczęliśmy coś freestalować, może to głupie, ale zaczęło się od Dissów (na kogo to nie ważne bo to zamknięty temat), teraz wiem, że to było nie potrzebne bo to spoko chłopaki.
Zajawka wleciała i zaczęło się pisać teksty (pierwsze kawałki wrzucało się jeszcze wtedy na tak zwany były portal „Wrzuta” ). Niby to jarało, były pochwały ale i też hejty. Niektóre naprawdę poruszające, lecz nie tak by przestać nagrywać, to tym bardziej wzmacniało.
Inspiracją i takim napędem byli raperzy między innymi  Eminem, Peja, Trzeci Wymiar, 50cent, DMX. Od dziecka słuchałem Rapu. Kultura Hip Hop jest dla mnie jak Kobieta KOCHAM JĄ.
Na lekcjach zamiast się uczyć to pisałem teksty, zaczynając nagrywać na starym mikrofonie do rozmów komputerowych, teraz mam własne domowe studio.
[MS].Opowiedz o swoim podejściu do tworzenia i o tym co aktualnie robisz?
[Fixel]Rapem zajmuję się bardziej z wewnętrznej potrzeby , pomaga mi to wyładować emocje. Miałem aktualnie przestuj 2 lata i to był dla mnie ciężki czas. Gdy teraz zrobiłem u siebie studio nagrań FIVE RECORDS STUDIO to mam ten ogień i napęd  aby pisać i nagrywać.
Obecnie po przerwie nagrałem 3 utwory w ciągu 3 tygodni, niestety czasu nie mam tyle by codziennie nagrywać. Ale liczy się jakość nie ilość. W tych numerach zaprosiłem swoich znajomych a „Fixel – Stacja Polska” to pierwszy utwór który nagrałem po przerwie . Jest to solowy utwór , tekst napisał „Adam Bębęn” któremu dziękuję za współpracę. Drugi numer to „Telewizja Vol.2” (ft Shiden, ZimeK).
Shiden ziomek z mojego miasta. ZimeK znajomy, poznany też przez Pana Bolesława, nawet nie wiedziałem że coś nagrywa i przypadkowo usłyszałem jego numer po którym stwierdziłem, że warto go wziąć na gościnną zwrotkę.
Trzeci utwór to „Rapu Podziemie”. Wyszedł w ten weekend, na gościnnej zwrotce jest Nixon też ode mnie z Miasta. Wszystkim dziękuję za współpracę i wsparcie przy powrocie na scenę.
[MS]. Jak twoim zdaniem wygląda kondycja sceny na przestrzeni lat?
[Fixel] Ogólnie jestem zwolennikiem starej szkoły Rapu, nie przepadam za teraźniejszym trapem i rapem typu disco polo. Co myślę o scenie, pręży dobrze, lecz się bardzo dużo zmieniło na przestrzeni tych lat.
Zauważyłem, że „pseudoraperzy” bardziej lecą na to by zdobyć hajs niż na to by coś przekazać ludziom.
[MS]. A jakie masz aktualne plany muzyczne, szykujesz jakiś projekt, koncerty? Wspomnisz jeszcze swoją dyskografię przy okazji?
[Fixel] W sumie płyt nagrałem pięć w  tym TYTUŁY:
MIXTAPE 1
MIXTAPE 2
JESTEM TU
PROSTO Z SERCA
PROJEKT V
A jeśli chodzi o moje plany to ogólnie mam zamiar zrobić płytę z reedycją starych utworów,  które jeszcze nie były publikowane, nagram je pod nowymi bitami i mam nadzieję z dobrym stylem i zajebiście byłoby gdyby się przyjęła. Miałem też zamiar nagrać płytę która miała mieć tytuł „Rap Podziemie”. Skończyło się to tylko na stworzeniu paru utworów a później brak czasu zmienił wszystko i porzuciło to moje plany. A jeżeli
chodzi o koncerty ja nigdy nie grałem, byłem raz na scenie z ziomkiem który też nagrywa, zawsze robiłem to dla siebie by coś po sobie zostawić.
Za bardzo nie mam zamiaru zarabiać na tym co robię, lecz jak będę robił jakąś płytę to owszem,  że chciałbym aby się sprzedawała ładnie.
Na razie skupiam się by wznowić po 2 letniej przerwie zasięgi na kanale Fixel Rap.
I tak na koniec mogę od siebie jeszcze dodać kilka śmiesznych sytuacji, na przykład kiedyś na kradzionym intrze unhuman nagrałem z Cypisem kawałek o tytule ‚napierdalam” to było z 8 lat temu, gdzie moja nawijka była całkiem kulawa ale spontan wyszedł kozak.
Mogę też dodać że kiedyś słuchając Rapu na platformie youtube natknąłem się na Czeskiego Rapera „Romungaro”. Spodobały mi się jego numery i nie zastanawiając się napisałem do niego z pytaniem czy coś mi dogra (nie wiedziałem czy odpowie i byłem nastawiony sceptycznie) lecz odpisał (porozumiewaliśmy się za pomocą translatora) ale się dogadaliśmy i stworzyliśmy wspólny utwór pod tytułem „Bezpośrednio” do którego jest nagrany też klip w tle opuszczonych budynków.
Później spotkałem gościa, też z Czech o ksywie Bobix z nim nagrałem w sumie dwa utwory „Kiedyś a dziś” i „Wkurwią mnie”. Poznałem też ziomka , który miał koncerty u nas w Rynku w Świdnicy,  mawiali na niego Darlos albo Daros, rozpoczęliśmy współpracę. Nagrywał u mnie w starej „kanciapie” numery a z czasem powstały dwa wspólne utwory – „W tobie siła” bardziej klimat religijny, ale z dobrym przekazem, następnie on mi się dograł do utworu „Pasjonaci Rapu” do obydwóch utworów są klipy.
[MS] . Niżej możecie sprawdzić ostatni teledysk artysty.
Z Adamem Orlińskim rozmawiał Michał Skawior-Skawski
Fot. (mss)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię