Weź udział w Bardzo Młodej Kulturze

0
870

Chcesz działać lokalnie na rzecz kultury i edukacji? Do 5 maja możesz zgłosić swój projekt do tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – Dolny Śląsk i zdobyć na jego realizację 10.000 zł! W tym roku, analogicznie jak w ubiegłym, grant trafi do 8 zespołów, składających się z przedstawicieli sektora kultury, edukacji oraz organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie BMK po raz kolejny zachęca legnicka Galeria Sztuki.

Jest się czym inspirować. W ubiegłym roku w ramach BMK na Dolnym Śląsku zrealizowano różnorodne projekty, których wspólnym mianownikiem było włączenie do działań lokalnej młodzieży pobudzenia jej do kreatywności, innowacyjnego działania, współpracy, kompetencji medialnych i komunikacyjnych. W Mysłakowicach zagospodarowano dotychczas zaniedbaną przestrzeń, którą mieszkańcy upiększyli obrazem „Drzewo uciekających marzeń”, złożonym z kolorowych ręcznie wykonanych kafli i instalacją z kolorowych okien. Z kolei Wałbrzyscy aktywiści przeprowadzili inicjatywę promującą nieszablonowe rękodzieło – dzieci i młodzież tworzyły papierowe rekwizyty, nigdy nie więdnące kwiaty i pudełka niespodzianki z życzeniami. W Jelczu-Laskowicach podjęto temat mowy nienawiści, dyskutując o problemie, ale też wyrażając artystyczny sprzeciw wobec „hejtu” – komponując z młodzieżą piosenki i tworząc plakaty. Natomiast z Kobierzycach pochylono się nad ekologią – a konkretnie – niezbędną pracą pszczół. W ramach akcji powstawały drewniane „hotele” dla owadów, a w pracowni ceramicznej lepiono z gliny poidełka. Najbardziej spektakularny efekt działań można oglądać do dziś –to trójwymiarowy mural, który ozdobiły kolorowe, ceramiczne kafle. Legnickie odsłony BMK uczyły młodzież „tłumaczenia” książek na język multimediów (Fahrenheit 451, 2020 r.) oraz zapoznawały ją ze street-artem (Ale MURale!, 2019 r.).

Formularz zgłoszeniowy i regulamin dostępny jest na stronie Operatora programu. Wyniki naboru zostaną ogłoszone na stronie www.firlej.wroc.pl w terminie do 14 maja.

Więcej praktycznych informacji znaleźć można także na profilach facebookowych Galerii Sztuki oraz Bardzo Młodej Kultury.

Mat. G.Szt.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię