ŚWIĘTO BARBÓRKI OKAZJĄ DO PODSUMOWAŃ

0
1365

133 odznaczonych pracowników, członkowie zarządu PeBeKa i KGHM Polska Miedź, posłowie i senatorowie RP, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych oraz emerytowani pracownicy PeBeKa wzięli udział w Akademii Barbórkowej, która odbyła się 18 listopada br. w Centrum Kultury Muza w Lubinie.

Barbórka to najważniejsze święto w kalendarzu górniczych uroczystości. Jest zawsze okazją do podsumowań najważniejszych wydarzeń w mijającym roku, jak również rozmów o przyszłości. Otwierając obchody barbórki, Mirosław Skowron, prezes PeBeKa, podkreślił trudny charakter pracy pod ziemią i wyzwania, z jakimi zmagają się na co dzień górnicy. Przypomniał przy tym o trzech pracownikach przedsiębiorstwa, którzy we wrześniu zginęli w wypadku na terenie kopalni Polkowice-Sieroszowice. Zebrani na akademii uczcili pamięć o zmarłych minutą ciszy. Prezes wyraził pewność, że załoga PeBeKa potrafi wyciągnąć wnioski nawet z najtrudniejszych doświadczeń.

– Świadomi tych wyzwań nie powinniśmy zapominać, że mijający rok obfitował również w wiele zawodowych dokonań i sukcesów – mówił prezes Mirosław Skowron. – Głębimy kolejne metry szybu GG-1. W lutym założony został ostatni pierścień tubingowy, a budowa przeszła w etap obudowy betonowej. Jednocześnie rozpoczęliśmy modernizację szybu L-VI, co pozwoli usprawnić pracę kopalni Lubin.

Spośród zadań, które pracownicy PeBeKa z sukcesem realizowali w minionym roku, prezes PeBeKa wymienił również udział w projekcie modernizacji pirometalurgii w Hucie Miedzi Głogów czy prace przy infrastrukturze podziemnej. Podkreślił przy tym, że Przedsiębiorstwo gotowe jest do podjęcia nowych wyzwań, oferując swoje usługi poza rynkiem KGHM.

W drugiej części Akademii Barbórkowej odznaczono pracowników szczególnie zasłużonych dla górnictwa oraz przedsiębiorstwa. Przedstawiciel Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu Damian Mrozek wręczył 18 państwowych „Medali Za Długoletnią Służbę”, 4 pracowników otrzymało honorową odznakę „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź” Jedna osoba otrzymała przyznane przez Ministra Gospodarki odznaczenie „Zasłużony dla Górnictwa Rzeczypospolitej”. Odznaki „Zasłużony Pracownik PeBeKa”, nadane w uznaniu zasług dla osiągnięć i rozwoju firmy, odebrało 46 osób (trzy z nich wręczono pośmiertnie rodzinom tragicznie zmarłych górników). Stopnie górnicze, w tym stopień Generalnego Dyrektora Górniczego III st., Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego i Dyrektora Górniczego III st. przyznano 21. obecnym i byłym pracownikom. Szczególnie uroczystą częścią akademii była ceremonia wręczenia Honorowych Szpad Górniczych – w tym roku starszyzna gwarecka powiększyła się o 34 osoby. Ponadto 9 pracowników pionu budowlanego otrzymało z rąk prezesa Mirosława Skowrona Złotą Kielnię – nagrodę, która od przeszło siedmiu lat jest wręczana szczególnie wyróżniającym się pracownikom pionu budowlanego. Tradycją górniczego święta jest też specjalne wyróżnienie matek, których co najmniej trzech synów jest zatrudnionych w górnictwie- specjalne podziękowania za rodzicielski trud otrzymało 11 pań.

Akademię w lubińskim Centrum Kultury Muza uświetniła swoim występem orkiestra dęta górnicza ZG Polkowice-Sieroszowice pod batutą kapelmistrza Michała Bety.

Udostępnij
Poprzedni artykułWOJNA WALUT
Następny artykułPUCHAR WOJEWODY

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię