Czterdzieści lat…

0
841

Angażująca historia, pełna emocji perspektywa bohaterów, zanurzenie się w przeżycia towarzyszące oglądanym wydarzeniom – tego wszystkiego doświadczymy odwiedzając Centrum Historii Zajezdnia, gdzie dostępna jest multimedialna wystawa „Zajezdnia strajkuje”. W świat rodzącej się Solidarności, strajkującego Wrocławia i gorącego sierpnia 1980 roku zabiorą nas gwiazdy polskiego kina: Rafał Zawierucha, Krzysztof Czeczot, Anna Próchniak i Kazimierz Kaczor.

Centrum Historii Zajezdnia znajduje się na miejscu dawnej zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. To tutaj, 26 sierpnia 1980 r., Tomasz Surowiec, kierowca i mechanik, zablokował bramę wjazdową do zakładu, tym samym rozpoczynając strajk. Szybko przyłączają się do niego koledzy, również z innych zakładów. Hasłem przewodnim strajku jest solidarność ze Stocznią Gdańską. Z perspektywy czasu wiemy, jak ważną rolę odegrała Solidarność w obaleniu komunistycznej dyktatury. Dla Wrocławia i jego mieszkańców, przybyłych tu po wojnie z najróżniejszych stron i wciąż nie do końca czujących się „u siebie”, wydarzenia te miały znaczenie wyjątkowe.

Idea solidarności jest dziś niezwykle aktualna, a narodziny Solidarności we Wrocławiu w 1980 r. mają dla naszego miasta wymiar szczególny, przyczyniły się bowiem do budowania i utrwalenia jego polskiej tożsamości. – tłumaczy dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

By opowiedzieć…

… tę wciąż mało znaną historię w sposób wiarygodny i interesujący organizatorzy postawili na innowacyjne rozwiązania oraz udział gwiazd polskiego kina. – To nie jest kolejna wystawa historyczna, to zanurzenie się w historię, emocji będzie więcej niż informacji. Wprowadzimy widza w obrazy, dźwięki, zapachy, dialogi, odtworzymy sposób bycia strajkujących i pokażemy, co mogli wtedy czuć. – mówi dr Andrzej Jerie, zastępca dyrektora ds. programowych oraz autor wystawy. Wędrując po kolejnych częściach ekspozycji będzie można min. wsiąść do autobusu, posłuchać burzliwych narad robotników czy też zajrzeć do wypełnionego charakterystycznymi zapachami warsztatu samochodowego. Na wyobraźnię i emocje działa również skomponowana na potrzeby wystawy oryginalna ścieżka dźwiękowa oraz sugestywne animacje. Bohaterom strajku głosów użyczyły gwiazdy polskiego kina: Rafał Zawierucha, znany m.in. z roli Romana Polańskiego w filmie Quentina Tarantino „Pewnego razu… w Hollywood” czy filmu „Miasto 44”, wrocławianin Krzysztof Czeczot (grał min. tytułową rola w filmie „Zenek” czy Józefa Piniora w obrazie „80 milionów”), Anna Próchniak (znana m.in. z ról w „Miasto 44” czy „Najlepszy”) oraz Kazimierz Kaczor (m.in. seriale „Jan Serce”, „Alternatywy 4”, „Złotopolscy”).

Wystawa…

Zajezdnia strajkuje” jest dla każdego. Rezerwacje można wykonać telefonicznie (71 715 96 82) lub elektronicznie (wystawa@zajezdnia.org). Bilet normalny 10 zł, ulgowy – 5 zł. Więcej informacji: www.zajezdnia.org.

W 2020 r. przypada 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu. To najważniejsze wydarzenie bieżącego roku w stolicy Dolnego Śląska. W skład Komitetu Organizacyjnego Wrocławskich Obchodów wchodzą przedstawiciele Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia), Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Miasta Wrocław, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, MPK Wrocław oraz Starostwa Powiatu Wrocławskiego. Na czele komitetu stoi Kazimierz Kimso, przewodniczący ZR Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. Obchody objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Idea

– „Solidarność” to wielomilionowy, pokojowy ruch, który sprzeciwił się komunistycznej dyktaturze i w końcu doprowadził do jej obalenia. Powstanie „Solidarności” we Wrocławiu miało dla tego miasta wymiar szczególny, przyczyniło się bowiem do budowania i utrwalenia polskiej tożsamości Wrocławia. – mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. – W wydarzeniach organizowanych w ramach tegorocznych obchodów chcemy zaakcentować, że to co się stało w Sierpniu ’80 mogło odnieść sukces tylko dzięki wspólnotowemu wymiarowi. W centrum obchodów będą uczestnicy strajku w zajezdni. Uruchomiliśmy specjalny program zbierania relacji i pamiątek z tego czasu. Zapraszamy wszystkich, którzy w jakiś sposób brali udział w strajku bądź wspierali strajkujących, aby podzielili się swoimi wspomnieniami.

(chz)

Historia  Solidarności w Zagłębiu Miedziowym:

http://www.solidarnosc.org.pl/legnica/nowa/?p=43328

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię