Zobacz wystawę… przy kotle

0
528

Niemal do końca września w Galerii Sztuki w Legnicy na zwiedzających czeka wystawa „Rozmowy przy kotle” Darii Pietryki. Artystka opowiada w niej o archetypach kobiecości: wiedźmach, karmicielkach i kusicielkach, odwołując się nie tylko do uniwersalnych dzieł literackich, ale także do bieżących wydarzeń społeczno-politycznych. To głównie pokaz prac olejnych, ale na ekspozycji zobaczymy też serię akwarel oraz instalacje.

Co ciekawe, Artystka posługuje się także nieco zapomnianą, a nieodłącznie związaną z kobiecym światem techniką haftu. Przy tytułowym kotle (gotując? Haftując?) spotykają się kobiety, aby rozmawiać o swoich bolączkach i trudach dnia codziennego, ale też by poplotkować i zacieśnić więzy. Prace Pietryki przenoszą nas do tego świata, odkrywając kulisy kobiecości i macierzyństwa.

Artystka w swojej twórczości nawiązuje też do natury, której żywotność, cykliczność i zdolność do odradzania ma wiele konotacji z kobiecością. „Nie bez przyczyny nawiązuję w swoich pracach do natury. Nawiązując do świata przyrody, zgłębiam atawistyczne lęki ludzi wobec natury, znajduję w nich odniesienie do rzekomo zwodniczej natury kobiety. Dlatego interesuje mnie to, co czyha w cieniu lasu, w mroku. Gdzie pojawia się niepewność i niewiedza, tam czai się strach, zabobon i uprzedzenie” – tłumaczy Pietryka.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię