SREBRO po obradach jury

0
998

W legnickiej Galerii Sztuki właśnie odbyły się obrady jury 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, który jest głównym wydarzeniem zaplanowanego na maj Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu komisja obradowała online. Jury oceniło 357 prac 187 artystów z 35 krajów, poza europejskimi także z Korei Południowej, Meksyku, Nowej Zelandii, USA czy Tajwanu. Do wystawy zakwalifikowały się prace 44 artystów. Laureatów konkursu poznamy 29 maja, podczas kulminacji SREBRA, która – jak caly Festiwal – będzie miała charakter hybrydowy.

W minionym roku – z powodu pandemii – SREBRO nie mogło się odbyć, dlatego teraz jury debatowało również nad pracami, które nadesłane zostały już 2020 roku. W obliczu katastroficznych zmian, jakie zaszły w ostatnim czasie na świecie, szczególnie trafne okazało się hasło konkursu – Wciąż człowiek? Pandemia, ale też postępujące ocieplenie klimatu czy spłycenie komunikacji międzyludzkiej to problemy uniwersalne. Odnosili się do nich artyści z różnych zakątków globu, dostrzegając i podkreślając różnorodność i ogrom wyzwań, z jakimi zmierzyć się będzie musiał każdy z nas. Wśród zakwalifikowanych prac znalazły się obiekty wykonane nie tylko ze srebra, ale także z materiałów nietypowych – m.in. pleksi, drewna, ludzkich włosów, przedmiotów codziennego użytku oraz bioplastiku, takiego jak stworzone z kukurydzy PLA. Wsród nich znalazła się np. obrączka zatopiona w plastycznej masie z tworzywa sztucznego, której obecność wyczuwalna jest tylko pod wpływem dotyku, czy też utkany z wielobarwnych koralików i złotych nici „medal za zabicie ostatniego nosorożca”. Artyści zaprezezentowali także szeroki wachlarz umiejętności technicznych, m.in. łącząc nietypowe materiały czy tworząc autorskie stopy metali. W biżuterii, jak i całej sztuce współczesnej przesłanie jest równie ważne, jak wykonany obiekt, stąd wystawa wzbogacona będzie o wiele przekazów, które stanowią manifesty twórców dopełniające treść dzieł.

W składzie komisji znaleźli się wybitni specjaliści, artyści, pedagodzy szkół artystycznych, właściciele galerii z autorską biżuterią: Caroline Broadhead (artystka i wykładowczyni Central Saint Martins z Wielkiej Brytanii), Georg Dobler (artysta, profesor w Wyższej Szkole Sztuki i Nauk Stosowanych HAWK w Hildesheim z Niemiec), Sławomir Fijałkowski (szef Pracowni Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, polski artysta-złotnik i wieloletni konsultant Festiwalu), Darijus Gerlikas (założyciel i dyrektor Szkoły Biżuterii „Vilnensis”, profesor na Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych) i Magdalena Kwiatkiewicz (współwłaścicielka firmy Biżuteria YES i założycielka Galerii YES w Poznaniu).

Posiedzenie komisji konkursowej to pierwszy zwiastun zbliżającego się Festiwalu SREBRO. Tegoroczny program SREBRA obejmie wystawy zaplanowane, przygotowane i… odwołane ze względu na pandemię w ubiegłym roku. „Tym razem – gotowi na różne scenariusze – przygotowujemy 41. edycję Legnickiego Festiwalu SREBRO w formie hybrydowej, umożliwiającej udział w wydarzeniu bez względu na aktualnie panującą sytuację epidemiologiczną” – informuje Anna Wójcik z Galerii Sztuki.

W ramach Festiwalu – w maju i czerwcu – odbędzie się 15 wystaw indywidualnych i zbiorowych, przekrojowych i problemowych, prezentujących różnorodne przykłady biżuterii artystycznej współczesnych twórców m.in. z Polski, Francji, Belgii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chin. Będą one prezentowane w przestrzeniach Galerii Sztuki, Legnickiego Centrum Kultury, Galerii Satyrykon oraz Muzeum Miedzi. Aktualności dotyczące wydarzeń będą się systematycznie pojawiać na stronie http://silver.legnica.eu/ i w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram)

Mat. G. Szt.

Na zdjęciu: Rasa Jundulaité „I’m not a robot” naszyjnik

Udostępnij
Poprzedni artykułHandlowali narkotykami
Następny artykułTradycyjnie

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię