Finisaż „Ładnych rzeczy”

0
850

Połączony z wykładem i dyskusją finisaż wystawy „Ładne rzeczy” przyciągnął do legnickiej  Galerii Sztuki artystów oraz liczną publiczność.

Zgromadzone obiekty ponad trzydziestu pracowników Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych połączył wspólny mianownik – tytułowa „ładność”, która stała się też tematem wykładu wprowadzającego profesora Zbigniewa Solskiego oraz punktem wyjścia do debaty. Głos zabrali artyści, wyjaśniając i nawiązując do myśli przewodnich swych prac i swojej twórczości, a nad dyskusją czuwał Grzegorz Niemyjski – dziekan Wydziału, artysta, legniczanin, znany z realizacji rzeźb w legnickim Rynku.

Wystawa, którą można było zwiedzać do niedzieli, miała prowokować nie tylko zachwyt, ale też refleksję, czy – i na ile – sztuka współczesna może być „ładna”? Na wystawie można było zobaczyć dzieła zarówno artystów rozpoczynających swoje kariery, jak i prace doświadczonych twórców. Część ekspozycji stanowiło pięć obiektów rzeźbiarskich profesora Ryszarda Gluzy – było to symbolicznym hołdem dla wieloletniego, wybitnego pedagoga, który postanowili złożyć młodsi artyści. Prezentacja ta stanowiła podsumowanie twórczości profesora.

To nie pierwsza – i nie ostatnia – prezentacja wrocławskiej rzeźby w legnickiej Galerii Sztuki – instytucja będzie chciała kontynuować współpracę z ASP we Wrocławiu m.in. przez prezentację indywidualnych sylwetek twórców. Warto wspomnieć o ostatniej wystawie plenerowej, zrealizowanej przez artystów i wykładowców Akademii w Parku Miejskim w 2019 roku. Ekspozycja SsZzUuMm” przeniosła wówczas legniczan w efemeryczny świat lekkich, przestrzennych form, które na kilka dni wyrosły na polanie angielskiej. Projekt SsZzUuMm powstał specjalnie w 10. rocznicę niszczycielskiej wichury i był częścią cyklu działań artystycznych w Parku, a kuratorem wystawy był Grzegorz Niemyjski.

Galeria Sztuki już przygotowuje kolejne ekspozycje. Od 4 marca na zwiedzających będzie czekać zbiór fotografii powojennej autorstwa Bogdana Dziworskiego „f/5.6” (Galeria Ring), natomiast 8 marca otwarta zostanie wystawa twórczości Marii Antoniak pt. „Malarstwo, rysunek i… różne takie” (Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1).

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię