Czterej pancerni… i tygrys!

0
1066

Polskie, radzieckie, niemieckie i należące do aliantów. Jak wyglądały i czym się różniły pojazdy oraz broń pancerna z okresu drugiej wojny światowej? Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na wystawę pt. „Pod stalowym pancerzem. Pojazdy i broń pancerna XX wieku w miniaturze”.


Na otwartej 16 marca wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt miniatur wykonanych przez trzech znanych i cenionych polskich modelarzy. Wykonane przez nich dioramy oraz pojazdy przenoszą nas w czasy drugiej wojny światowej, poczynając od kampanii wrześniowej, a na niemieckiej kapitulacji w 1945 r. kończąc. Nie zabraknie przy tym jednostek polskich sił zbrojnych – zarówno tych walczących na zachodzie, jak i na wschodzie. Wśród eksponowanych przedmiotów są takie unikaty jak „Kubuś”, słynny samochód pancerny z czasów powstania warszawskiego oraz – jako akcent poboczny, ale i ciekawostka – US Standard Liberty, pojazd biorący udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Okazem, który zapewne wzbudzi wielkie zainteresowanie, jest niemiecki pociąg pancerny. Drobiazgowo odwzorowana miniatura mierzy prawie dwa i pół metra długości!
Wykonawcy modeli: wrocławianin Mariusz Filipiuk, Marek Kałuża z Kalisza oraz mieszkający w Legnicy Jan Koralewski, odtworzyli miniatury z ogromną pieczołowitością. Wszyscy trzej są znawcami militarnej tematyki, laureatami konkursów modelarskich. Warto podkreślić, że ekspozycja zostanie wzbogacona materiałami edukacyjnymi przygotowanymi we współpracy z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.
Wystawę będzie można zwiedzać do połowy czerwca tego roku w oddziale muzeum znajdującym się w Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej.
Marek Żak

Udostępnij
Poprzedni artykułEko
Następny artykułZmowa Europejska

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię