W rywalizacji wzięło udział ponad 150 zawodników kilkunastu klubów z całego kraju, którzy walczyli o medale w ponad 60 konkurencjach oraz kwalifikacje do kadry narodowej na 2025 rok. Wśród siedmiu adeptów wytypowanych do wzięcia udziału w zawodach z Legnickiej Szkoły Shaolin Kung Fu i Wu Shu pod kierunkiem trenera Shifu Tomasza Kaptura zdobytych zostało 8 medali w kategoriach:
– Taijiquan styl Yang formy tradycyjne – 60 lat i powyżej mężczyźni- Enzo Manca (I miejsce)
– Style północne – 18-39 lat kobiety – Formy tradycyjne- Hanna Gwóżdż (III miejsce)
– Style północne – 40-59 lat mężczyźni – Formy tradycyjne- Tomasz Kaptur (III miejsce)
– Formy z włócznią – 40-59 lat mężczyźni – Formy tradycyjne- Tomasz Kaptur (I miejsce)
– Broń długa różna (inna) – 40-59 lat mężczyźni – Formy tradycyjne- Tomasz Kaptur (III miejsce)
– Style północne – 9-11 lat dziewczęta – Formy tradycyjne- Anna Hudz (III miejsce)
– Style północne – ponizej 9 lat dziewczęta – Formy tradycyjne- Lilianna Łazarz
– Formy z mieczem – 40-59 lat mężczyźni – Formy tradycyjne- Tomasz Kaptur (III miejsce)
Wushu, czyli chińskie sztuki walki charakteryzują się niezwykłym bogactwem technik walki bronią białą oraz bez broni, za pomocą zadawania ciosów, kopnięć, dźwigni, rzutów i podcięć. Bogactwo to ujawnia się w istnieniu licznych stylów walki o odmiennych preferencjach co do dystansu walki, taktyki, zasad obrony przed napastnikiem w obliczu tego samego rodzaju ataku, sposobu wykonywania poszczególnych ruchów składających się na wykonanie tej samej techniki itd.
Elementem specyficznym i spajającym wszystkie systemy chińskich sztuk walki jest metodyka treningu. Uczeń zdobywa wiedzę, nieraz przez długie lata, praktykując naukę tzw. Form. Te są układami ruchów zawierającymi kompilacje różnych technik charakterystycznych dla danego stylu.. Do nauki form, adept Wushu przystępuje już we wczesnej fazie nauki, ucząc się pierwszych ruchów i postaw. Nauka jest wymagająca, bo każda z form, to układ ok. dwustu ruchów, często naprawdę niełatwych do wykonania. Jest więc to wyzwanie dla ambitnych. Tym bardziej, że w Wushu kluczowe znaczenia ma estetyka ruchu. W dążeniu do perfekcji chińskie sztuki walki można śmiało porównać do klasycznego baletu, z tą jednak różnicą, że każdy z ruchów w formie ma zastosowanie bojowe, jest blokiem, uderzeniem, albo ruchem wykonywanym przy obaleniu, rzucie lub zakładaniu dźwigni.
Treningi Legnickiej Szkoły Shaolin Kung Fu i Wushu odbywają się w sezonie zimowym w sali gimnastycznej II LO w Legnicy, w okresie letnim w Parku Miejskim. Więcej informacji:https://www.facebook.com/WushuLegnica
Gratulacje za promowanie naszego miasta i Waszych fascynujących umiejętności!
Brawo, tak trzymać, gratulacje dla całej Akademi